Rynek komputerów odnotowuje wzrost w trzecim kwartale

Rynek komputerów odnotowuje wzrost w trzecim kwartale

Według danych IDC rynek komputerów odnotował w trzecim kwartale bieżącego roku 3-procentowy wzrost osiągając 70,4 miliona sztuk, aczkolwiek przytoczone statystyki uwzględniają również tablety oraz urządzenia z innymi systemami niż Windows. Co ciekawe również Gartner zauważył tendencję wzrostową, chociaż nieco mniejszą niż podaje IDC — wyniosła ona 1,1 procent z 68,1 mln sztuk sprzętu. Dodatkowo druga firma wykluczyła z badania Chromebooki czy iPady. Jeśli chodzi o największych producentów komputerów na świecie, to tu raczej bez większego zaskoczenia liderami pozostają HP, Lenovo oraz Dell. Natomiast poszczególny procent udziałów tych przedsiębiorstw prezentuje się następują — Lenovo: 24,7/24,6 procent, HP: 22,4/23,8 proc. i Dell: 16,6/17,1 procent.

Według ostatnich danych rynek komputerów odnotował w trzecim kwartale bieżącego roku wzrost, a głównym czynnikiem odpowiadającym za ten stan ma być cykl odświeżania Windowsa 10.

Rynek komputerów odnotowuje wzrost w trzecim kwartale

źródło: Gartner

Przechodząc do amerykańskiego rynku statystyki nie podają większych szczegółów, lecz zgodnie z oceną analityków sprzedaż PC w Stanach Zjednoczonych spadła w ostatnim kwartale o 0,3 procent. IDC z kolei przypisało lepszy popyt w segmencie komercyjnym napięciami handlowymi, jakie mają w przyszłości wzrosnąć między USA i Chinami. Analityk Gartner, Mikako Kitagawa stwierdził, że cykl odświeżania Windowsa 10 był głównym czynnikiem odpowiadającym za przytoczony wzrost sprzedaży na rynku komputerów i to we wszystkich regionach świata, choć wielkość wpływu była zależna od lokalnych warunków oraz etapu odświeżania. Co ciekawe pomógł też kończący się okres wsparcia dla wysłużonego już Windowsa 7.

Dlaczego? Ponieważ wielu ludzi mających starszy sprzęt będzie zamierzało również przesiąść się nie tylko na nowszy system, ale dokonać wymiany całego komputera. Wielkim przegranym minionych miesięcy może być bez wątpienia Apple, które odnotowało spadek globalny na poziomie 3,7/6,1 procent. Cóż poprawa sytuacji na rynku PC bez wątpienia cieszy i pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych kwartałach będzie jeszcze lepsza niż w tej chwili.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek komputerów odnotowuje wzrost w trzecim kwartale

 0