Rynek monitorów zalicza spory spadek. Tak źle nie było od dawna

Rynek monitorów zalicza spory spadek. Tak źle nie było od dawna

Rynek komputerów boryka się z problemami, które jak wynika z danych firmy analitycznej IDC nie ominęły także monitorów. Producenci tych urządzeń mierzą się z dużym spadkiem dostaw. Tak źle nie było od dawna.

Według danych firmy analitycznej IDC dostawy monitorów PC w czwartym kwartale 2022 roku spadły o 18,3% rok do roku do nieco ponad 30,5 miliona sztuk, co daje najgorszy wolumen od 2008 roku, czyli momentu, kiedy IDC zaczęło analizować ten rynek. W skali całego zeszłego roku regres wynosi 5,9%. Producenci tacy jak Dell Technologies, HP Inc., Lenovo, TPV i Samsung zaliczyli 16,2% spadek całkowitej liczby dostaw w ostatnim kwartale roku. W wyniku inflacji i pogarszającej się sytuacji materialnej klientów spadki są prognozowane również w 2023 r. i mają wynieść 9,8%. Lekkie ożywienie powinno nastąpić w przyszłym roku wraz ze wzrostem zapasów. Warto zaznaczyć, że choć spadek jest duży, to analitycy oczekiwali takiego scenariusza.

Dostawy monitorów spadły w czwartym kwartale o 18,3%.

Monitory spadek dostaw

Spadek wynika ze zmiany rzeczywistości na rynku po pandemii COVID-19 i powrocie do trybu stacjonarnego. Branża komputerowa i gamingowa zaliczyła widoczne wzrosty, dzięki którym generowała krocie właśnie w dobie pandemii koronawirusa, gdy ludzie więcej czasu spędzali w mieszkaniach, przechodząc na pracę/naukę zdalną. Obecnie mierzymy się z innym kłopotem, wzrostem cen towarów oraz usług. Nie każdego stać na wydanie pieniędzy na nowy monitor czy inny sprzęt. Roczny wolumen przed COVID-19 wynosił średnio około 125 milionów, a następnie wzrósł do ponad 135 milionów w każdym z ostatnich trzech lat.

Monitry spadek dostaw

Jak przyznał Jay Chou, kierownik badań IDC w zakresie urządzeń konsumenckich, minie trochę czasu nim kurz opadnie. „Monitory pozostaną w perspektywie krótkoterminowej dla wielu kupujących kwestią drugorzędną. Konsumenci i firmy ponownie zmieniają swoje priorytety, aczkolwiek jestem przekonany, iż duża część zostanie zachęcona do wymiany sprzętu w nadchodzących latach”. Po 2024 r. IDC spodziewa się dalszej stabilizacji dostaw.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek monitorów zalicza spory spadek. Tak źle nie było od dawna

 0