Rynek smartfonów przeżywa kryzys. Tak źle nie było od 2013 roku

Rynek smartfonów przeżywa kryzys. Tak źle nie było od 2013 roku

Według danych udostępnionych przez Counterpoint Research, rynek smartfonów odnotował spadek dostaw o 18% w skali rok do roku. Łączne dostawy w czwartym kwartale 2022 roku osiągnęły blisko 304 miliony sztuk. Globalne dostawy na cały rok 2022 spadły o 12%, osiągając 1,2 miliarda egzemplarzy. To najniższy poziom od 2013 roku. Apple udało się zdobyć 85% udziału w zysku operacyjnym.

Rynek smartfonów przeżywa obecnie dość mocne załamanie. Wpłynęło to oczywiście na ilość dostaw, a dzięki raportowi udostępnionemu przez Counterpoint Research znamy szczegóły. W czwartym kwartale ubiegłego roku, dostawy spadły aż o 18% r/r, co jest najniższym poziomem dla okresu świątecznego od 2013 roku. Łączna ilość dostaw w Q4 2022 roku to 303,9 miliony sztuk. Dostawy na cały rok spadły natomiast o 12%, osiągając 1,2 miliarda egzemplarzy. To najniższy wynik od 2013 roku. Na tak drastyczny spadek wpłynęła cała masa czynników zewnętrznych, w tym galopująca inflacja, wojna na Ukrainie oraz niepewność gospodarcza. Wszystko to sprawiło, że zainteresowanie konsumentów spadło. W obliczu kryzysu mniej osób bez większej potrzeby decyduje się na wymianę smartfona.

W czwartym kwartale ubiegłego roku, dostawy spadły aż o 18% r/r, co jest najniższym poziomem dla okresu świątecznego od 2013 roku.

Ilość dostaw

Źródło: Counterpoint Research

 

Globalne przychody ze smartfonów odnotowały spadek o 9% do poziomu 409 miliardów dolarów. To najniższy wynik od 2017 roku. Niesprzyjająca sytuacja dotknęła wszystkich największych graczy, w tym Samsunga i Apple. Jeszcze wczoraj, firma z Cupertino opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023. W raporcie ogłoszono spadek o 5% rok do roku.

Udziały Apple

Źródło: Counterpoint Research

 

Mimo to, w 2022 roku, Apple odnotowało swój największy udział w dostawach na rynku smartfonów, który wyniósł 18%. Najwyższy w historii firmy jest również 48-procentowy udział w przychodach oraz 85-procentowy udział w zysku operacyjnym. Według Counterpoint Research, rynek smartfonów może pozostawać pod presją jeszcze do końca pierwszej połowy 2023 roku. Następnie powinniśmy zobaczyć jego ożywienie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek smartfonów przeżywa kryzys. Tak źle nie było od 2013 roku

 0