Ryzen 3000 i wysokie napięcia CPU w IDLE? To przez programy monitorujące

Ryzen 3000 i wysokie napięcia CPU w IDLE? To przez programy monitorujące

Krótko po premierze 3 generacji procesorów AMD Ryzen z serii 3000, można powiedzieć, że nowa linia procesorów stała się bardzo popularna zarówno wśród fanów marki, jak i zwykłych konsumentów. Możecie przeczytać naszą recenzję pod tym linkiem: Premierowy test AMD Ryzen 5 3600. Zen na trzecim biegu. Okazuje się jednak, że pojawiają się pewne obawy o samo działanie procesorów. Konkretnie chodzi o wysokie napięcie procesora, kiedy jest on w stanie spoczynku. AMD odniosło się do tych rewelacji twierdząc, że obawy są bezpodstawne, a cyfry przedstawione przez wielu użytkowników są błędne. Firma jest przekonana, że jest to efekt wywołany przez sposób, w jaki działają programy do monitorowania pracy podzespołów. Odnosząc się do zgłaszanych problemów, Robert Hallock oświadczył, że problem jest związany ze sposobem w jaki różne programy pobierają informacje z rdzeni.

Wysokie napięcia w stanie spoczynku, to efekt wywołany przez sposób, w jaki działają programy do monitorowania pracy podzespołów.

"Ustaliliśmy, że wiele popularnych narzędzi monitorujących jest dość agresywnych pod względem monitorowania zachowania rdzenia. Niektóre z nich budzą każdy rdzeń w systemie na 20 ms i robią to tak często, nawet co 200 ms. Z punktu widzenia oprogramowania układowego procesora jest to interpretowane jako obciążenie wymagające stałego działania rdzeni. Oprogramowanie układowe zostało zaprojektowane tak, aby reagować na taki wzorzec, zwiększając zegary i ustawiając wyższe napięcia. Więc jeśli siedzisz tam wpatrując się w swoje narzędzie do monitorowania... Narzędzie nieustannie instruuje wszystkie rdzenie, aby się obudziły i wzmocniły. Zapewni to wysoką prędkość taktowania, a odpowiednie napięcia będą podwyższone, aby wspierać to wzmocnienie. To klasyczny przypadek efektu obserwatora. Oczekujesz, że narzędzie poda poprawne dane, ale w rzeczywistości produkuje nieprawidłowe dane ze względu na sposób pomiaru" - powiedział Hallock.

Robert Hallock dodał, że (jego zdaniem) najlepszym narzędziem do monitorowania napięcia jest CPU-Z. W szczególności, jeśli szukasz tego, co uważasz za prawdziwie i dokładne wyniki. Dodał jednak, że ważne jest również, aby mieć w systemie włączyć zrównoważony plan zasilania. Ponadto zaleca się także zainstalowanie najnowszych sterowników i aktualizacji systemu Windows 10 (majowy update). Mając to wszystko na uwadze, zgłaszane poziomy napięcia zmniejszają się dość znacząco i dają o wiele bardziej "prawdziwe" odzwierciedlenie mocy, jaką aktualnie pobiera procesor.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 3000 i wysokie napięcia CPU w IDLE? To przez programy monitorujące

 0