Ryzen 3 i Vega Mobile, czyli nowości AMD dla mobilnych platform

Ryzen 3 i Vega Mobile, czyli nowości AMD dla mobilnych platform

Dzisiejsza konferencja AMD przyniosła także nieco informacji na temat planów firmy w zakresie mobilnych platform, w tym premierę układu APU Ryzen 3, który dołącza tym samym do Ryzena 5 i Ryzena 7.

Ryzen 3 2300U wyposażono w 4 rdzenie i taką samą liczbę wątków, a taktowanie CPU wynosi tu 2,0 GHz i wzrasta do 3,4 GHz w trybie Boost. Prędkości są zatem niższe niż w układzie Ryzen 5 2500U, a do tego zabrakło wsparcia dla SMT. Cięcia objęły także GPU, które posiada już tylko 6 jednostek obliczeniowych (CU). Drugi układ, o nazwie Ryzen 3 2200U, to najbardziej podstawowe APU dla urządzeń mobilnych. W tym przypadku otrzymujemy już tylko 2 rdzenie i 4 wątki CPU z taktowaniem wynoszącym bazowo 2,5 GHz oraz 3,4 GHzs w trybie Boost. Poza tym, na pokładzie znajdziemy iGPU z jedynie 3 jednostkami obliczeniowymi. Taka konfiguracja powinna zapewnić wydajność na poziomie układów Intela z ubiegłej generacji. Co jednak najistotniejsze w tym przypadku, AMD udało się przekonać swoich partnerów do wykorzystania tych procesorów w swoich produktach i widzieliśmy już laptopy HP, Acera i Lenovo, które robią z nich użytek, a potwierdzono, że do tego grona dołączą także Dell i Asus. Nowe APU wykorzystywane mają być na szeroką skalę - od podstawowych laptopów skierowanych do szerokiego grona odbiorców, aż po high-endowe ultrabooki i pod tym względem powinno być zdecydowanie lepiej niż dotychczas z APU Czerwonych. Układy Ryzen 3 powinny oficjalnie zadebiutować 9 stycznia, ale na pierwsze produkty, które zrobią z nich użytek, przyjdzie nam poczekać nieco dłużej.

AMD chce mocno wejść w 2018 rok i szykuje się także do szturmu na mobilne platformy w czym pomóc mają nowe układu APU, ale także mobilne grafiki z rodziny Vega

Nowe mobilne układy APU to nie wszystko, co AMD przygotowało jeśli chodzi o zapowiedzi dla fanów notebooków, ponieważ ci doczekają się Vega Mobile, czyli samodzielnych kart graficznych dla ultracienkich gamingowych laptoów (odpowiedź na Max-Q?). Jak na razie wiadomo jednak tylko, że Vega Mobile otrzyma pamięć HBM2, a wysokość układów to tylko 1,7 mm, co pozwolić ma na tworzenie smuklejszych mobilnych GPU niż jakiekolwiek dostępne obecnie na rynku. Nie wiemy jednak, kiedy spodziewać się premiery tych grafik, ale ta nie wydaje się zbyt odległa. Przy okazji AMD wspomniało także, że ich nowe karty Radeon wspierać będą HDMI 2.1 z technologią Variable Refresh Rate (VRR) i ujawniono szykowany 7 nm wariant Vega dla profesjonalnych kart Radeon Instinct.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 3 i Vega Mobile, czyli nowości AMD dla mobilnych platform

 0