Ryzen 9 3900X wciąż z problemami z dostępnością i zawyżonymi cenami

Ryzen 9 3900X wciąż z problemami z dostępnością i zawyżonymi cenami

Debiutujący na początku lipca Ryzen 9 3900X wywołał spore poruszenie, ponieważ jest to pierwszy 12-rdzeniowy desktopowy układ skierowany na rynek konsumencki. Ten zadebiutował w bardzo konkurencyjnej cenie 499 USD (2299 zł), ale ze względu na dużą popularność błyskawicznie zniknął z półek cenowych i do dziś jest trudno uchwytny dla zainteresowanych. Jak nietrudno było się domyślić, problemy z podażą spowodowały znaczący wzrost cen tego modelu, o czym informowaliśmy już pod koniec lipca. Niestety obecnie, przeszło dwa miesiące później, sytuacja wciąż nie uległa poprawie i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w październiku. Jest jednak szansa na to, że stabilizacja nastąpi w listopadzie, wraz z nadejściem 16-rdzeniowego modelu Ryzen 9 3950X, który rozładować może dotychczasowe zainteresowanie obecnym topowym CPU od AMD.

Przeszło dwa miesiące po premierze sytuacja wciąż nie uległa poprawie i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w październiku.

Problemy z dostępnością CPU Ryzen 3900X, ceny idą w górę

Na chwilę obecną jednak, blisko trzy miesiące po swojej premierze, 12-rdzeniowy procesor Ryzen 9 3900X wciąż boryka się z problemami z dostępnością i zawyżonymi cenami. Warto podkreślić, że podobnie sytuacja wyglądała z modelem Ryzen 7 3700X, ale od tego czasu mocno się poprawiła i powróciła do normy. Czego nie można powiedzieć o Ryzenie 9 3900X, który dostępny jest praktycznie tylko w największych sklepach i to w raczej mało zachęcających cenach, ponieważ w USA w Newegg kupimy go za 800 USD, a sytuacja na Amazonie nie wygląda dużo lepiej, ponieważ w tym wypadku trzeba nastawić się na wydatek od 720 USD do wyraźnie ponad 800 USD. W związku z tą sytuacją, pojawiły się już nawet spekulacje, że AMD zwiększyło sugerowaną cenę dla tego CPU, ale producent szybko temu zaprzeczył.

Sytuacja w naszym kraju wygląda nieco lepiej, aczkolwiek i w Polsce ceny wyraźnie poszybowały do góry. AMD Ryzen 9 3900X wciąż niedostępny jest w wielu popularnych sklepach (np. Komputronik), natomiast tam, gdzie możemy go kupić, przeważnie musimy nastawić się na wyraźnie większy wydatek niż sugerowana cena, czyli 2299 zł. W x-kom zapłacimy za niego 2499 zł, natomiast w  Morele, eMAG czy Proline nawet 2889 zł. Na pewno nie pomaga tu także fakt, że TSMC ma trudności z zrealizowaniem zamówień na 7 nm układy i choć tajwański producent musi wypełnić umowy z AMD, to ten drugi może mieć trudności ze zwiększeniem zamówień. Opóźnienie premiery Ryzena 9 3950X jest tu dość wymowne, ale liczymy na to, że jego premiera pomoże nieco rozwiązać ten problem.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 9 3900X wciąż z problemami z dostępnością i zawyżonymi cenami

 0