Ryzen 9 3950X i nowe Threadrippery - problemy z dostępnością i wzrost cen

Ryzen 9 3950X i nowe Threadrippery - problemy z dostępnością i wzrost cen

W ostatnim roku zdecydowanie głośniej było na temat kłopotów z dostępnością procesorów Intela, ale duży komercyjny sukces CPU z rodziny Zen 2 sprawił, że i zakup nowych Ryzenów, szczególnie tych z najwyższej półki, jest coraz bardziej problematyczny. Statystyki z popularnych europejskich sklepów pokazują, że użytkownicy obecnie częściej sięgają po nowe procesory AMD niż Intela i trudno się temu dziwić, ponieważ najnowsza generacja układów Ryzen nie tylko jest bardziej opłacalna, jeśli chodzi o przeliczenie wydajności i rdzeni na złotówki, ale czerwonej ekipie udało się także w końcu dogonić Intela w kwestii wydajności (w niektórych scenariuszach nawet przegonić, aczkolwiek Niebiescy wciąż bronią się w zastosowaniach gamingowych). Wysokie zapotrzebowanie niestety przekłada się w tym przypadku na braki na sklepowych półkach i wzrosty cen.

Wysokie zapotrzebowanie niestety przekłada się w tym przypadku na braki na sklepowych półkach i wzrosty cen.

Ryzen 9 3950X i nowe Threadrippery - problemy z dostępnością i wzrost cen

Postawienie przez AMD na szybką przesiadkę na 7 nm proces technologiczny było kluczowe do odniesienia sukcesu, ale wiążą się z tym także pewne problemy z możliwościami produkcyjnymi. Trzeba mieć bowiem świadomość, że TSMC, które praktycznie zmonopolizowało produkcję w 7 nm, musi realizować coraz większej zamówień od coraz większej liczby klientów, więc nie jest w stanie sprostać potrzebom wszystkich firm. Choć AMD jest istotnym klientem tajwańskiego producenta, to jednak nie najważniejszym, ponieważ TSMC obsługuje także m.in. Apple czy Huawei. Sprawia to, że wraz z rosnącym popytem na nowe procesory Ryzen, ich dostępność spada, a wielu przypadkach jest po prostu zerowa.

Sytuacja ta odbija się przede wszystkim na high-endowych modelach AMD z najwyższej półki cenowej. Widać to dobrze na przykładzie ostatnich nowości firmy, w tym mającego premierę na początku tygodnia 16-rdzeniowego Ryzena 9 3950X, który w naszym kraju jest praktycznie niedostępny. Jego sugerowana cena producenta wynosi 749 USD, ale w Europie sprzedaż rozpoczęła się od 829 EUR, obecnie trzeba już za niego zapłacić 939 EUR, a kwota ta stale rośnie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dwóch nowych Threadripperów. Cena 24-rdzeniowego modelu Ryzen Threadripper 3960X waha się od 1519 EUR do nawet 9999 EUR w skrajnych przypadkach, a za 32-rdzeniowego Ryzena Threadripper 3970X od 2194 EUR do 2369 EUR.

Nieco lepiej wygląda to ze standardowymi Ryzenami. Ryzen 7 3700X startuje z pułapu 325 EUR, a u nas kupimy go w normalnej cenie 1439 zł. Ryzen 9 3900X kosztuje z kolei w europejskich sklepach co najmniej 577 EUR, a w naszym kraju dostaniemy go od 2499 zł, choć startował z pułapu 2299 zł. W tym przypadku nie ma jednak problemów z dostępnością.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 9 3950X i nowe Threadrippery - problemy z dostępnością i wzrost cen

 0