Ryzen C7 - przecieki na temat high-endowego SoC dla smartfonów

Ryzen C7 - przecieki na temat high-endowego SoC dla smartfonów

Nie da się ukryć, że procesory Ryzen odniosły ogromny sukces na rynku PC, ciesząc się zarówno uznaniem graczy, jak i entuzjastów. Wygląda jednak na to, że AMD nie zamierza na tym poprzestawać i teraz ma chrapkę na mobilny segment, a nie chodzi nam tu tylko o laptopy, ale i smartfony. Przypominamy, że w ubiegłym roku Samsung ogłosił współpracę z AMD, której owocem ma być układ SoC dedykowany telefonom, wyposażony w GPU RDNA 2, ale wygląda na to, że czerwona ekipa może szykować coś więcej i powalczy z Qualcommem, Samsungiem, Mediatekiem oraz należącym do Huawei HiSilicon własnymi układami mobilnymi Ryzen. A tak przynajmniej wynika z najnowszych przecieków, ale, tradycyjnie już, dopóki nie otrzymamy oficjalnego potwierdzenia ze strony producenta, lepiej podchodzić do nich z pewną nutką sceptycyzmu.  

Przeciek przynosi informacje na temat smartfonowego Ryzena, który może mocno namieszać na rynku urządzeń mobilnych.

Przeciek przynosi informacje na temat smartfonowego Ryzena, który może mocno namieszać na rynku urządzeń mobilnych, podobnie jak procesory z tej rodziny zrobiły wcześniej na rynku PC. Mowa tu o układzie o nazwie Ryzen C7, który produkowany ma być przez TSMC w 5 nm procesie technologicznym. Na jego pokładzie znajdować mają się dwa rdzenie Gaugin Pro bazujące na dopiero co zapowiedzianych przez ARM rdzeniach Cortex X1, pracujących z wysoką, jak na mobilne standardy, częstotliwością taktowania 3 GHz. Te wspomagane mają być przez dwa rdzenie Cortex A78 rozpędzające się do 2,6 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex A55 osiągające maksymalnie 2,0 GHz. Taka konfiguracja CPU, określana jako big.LITTLE, jest typowa dla smartfonów.

Być może najbardziej interesującym elementem tego układu jest jego imponujące GPU, bazujące na architekturze RDNA 2, wyposażone w cztery rdzenie i uzyskujące 700 MHz. Z tego samego układu graficznego skorzystać może Samsung w sowich SoC Exynos (premiera tych procesorów z grafiką Radeon planowana jest jeszcze na ten rok). Ostatnie przecieki wskazywały zaś, że jego wydajność może być znacznie wyższa od Adreno 650, który umieszczane jest w topowych smartfonach ze Snapdragonem 865 (np. Samsung Galaxy S20). To, w połączeniu z pamięciami LPDDR5 i wsparciem dla wyświetlaczy 2K o odświeżaniu 144 Hz, sprawić może, że Ryzen C7 okaże się bezkonkurencyjny jako rozwiązanie dla flagowych, szczególnie gamingowych telefonów. Układ wspierać ma także łączność 5G, a to za sprawą modemu Mediatek 5G UltraSave. Na razie jednak Ryzen C7 to tylko plotka, więc czekamy aż pojawi się więcej dowodów na jego istnienie.        

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen C7 - przecieki na temat high-endowego SoC dla smartfonów

 0