Kolejne Ryzeny padają na płytach ASRock. Tym razem model bez X3D

Kolejne Ryzeny padają na płytach ASRock. Tym razem model bez X3D

Społeczność entuzjastów sprzętu komputerowego ponownie bije na alarm. W sicie pojawił się bowiem chodzi o kolejny przypadek uszkodzenia procesora z serii AMD Ryzen 9000, i to nie z popularnej linii X3D. W centrum kontrowersji po raz kolejny znajduje się płyta główna ASRock i marka ta coraz częściej występuje w roli „zabójcy” tych układów.

Znany YouTuber technologiczny Tech Yes City (Bryan) poinformował, że jego nowiutki AMD Ryzen 9 9950X niespodziewanie odmówił posłuszeństwa. W jego zestawie znajdowała się płyta główna ASRock X870 Steel Legend, co tylko potwierdza rosnące obawy odnośnie modeli tej marki, gdyż nie jest to jednostkowy przypadek.

Znany YouTuber technologiczny Tech Yes City poinformował, że jego nowiutki AMD Ryzen 9 9950X niespodziewanie odmówił posłuszeństwa.

Procesor nosił widoczne ślady uszkodzenia, w tym przypalone piny w górnej części układu, co może wskazywać na przepięcie lub nadmierne napięcie. Podobne historie pojawiały się wcześniej przy modelach X3D, w tym popularnym Ryzen 7 9800X3D, który, według aktualnych danych, uległ uszkodzeniu w ponad 150 przypadkach, z czego większość dotyczy płyt głównych ASRock.

Nie tylko X3D, ofiarami są też modele standardowe

Choć seria X3D uchodziła za szczególnie podatną na awarie, problemy dotykają również procesory bez pamięci 3D V-Cache. Zgłoszono już 16 przypadków uszkodzeń CPU z serii Ryzen 9000 (bez pamięci X3D), a aż 15 z nich związanych było z płytami ASRock. Tak niepokojąca dominacja jednej marki w statystykach awarii wyraźnie sugeruje, że to nie przypadek, lecz głębszy problem.

BIOS i zbyt wysokie napięcia 

Co ciekawe, część użytkowników zauważyła niepokojąco wysokie zużycie energii przez procesory Ryzen po aktualizacjach BIOS-ów ASRock. W jednym z przypadków Ryzen 7 9800X3D otrzymywał 170 W mocy, co znacznie przekracza typowe wartości dla tego modelu. Takie ustawienia mogą prowadzić do przegrzewania i trwałego uszkodzenia układu.

ASRock, zapytany o przyczyny, sugeruje m.in. zanieczyszczenia w gnieździe procesora, co brzmi wiarygodnie w pojedynczych przypadkach, ale trudno uznać to za wyjaśnienie przy tej skali incydentów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne Ryzeny padają na płytach ASRock. Tym razem model bez X3D

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł