Ryzen Threadripper 3970X wykręcony do 5,7 GHz, pobitych kilka rekordów

Ryzen Threadripper 3970X wykręcony do 5,7 GHz, pobitych kilka rekordów

Ryzen Threadripper 3970X to prawdziwy potwór, na chwilę obecną praktycznie najlepszy procesor dostępny na rynku w segmencie HEDT i tak zapewne zostanie przynajmniej do czasu wypuszczenia przez AMD 64-rdzeniowego i 128-wątkowego modelu Threadripper 3990X, który zapowiedziano na przyszły rok. Jak na razie 32-rdzeniowy i 64-wątkowy Threadripper 3970X pozostaje jednak topowym modelem w ofercie Czerwonych i udowadnia, że zasługuje na to miano, bijąc liczne rekordy. Już wykorzystanie Precision Boost Overdrive i Automatic Overclocking w ramach Ryzen Master udowadnia, że CPU to całkiem nieźle się kręci, ale procesor wpadł także w ręce profesjonalnych overclockerów, którzy stosują ekstremalne metody chłodzenia, co pozwoliło na uzyskanie naprawdę imponujących rezultatów.

Threadripper 3970X wpadł także w ręce profesjonalnych overclockerów, którzy stosują ekstremalne metody chłodzenia, co pozwoliło na uzyskanie naprawdę imponujących rezultatów.

Ryzen Threadripper 3970X wykręcony do 5,7 GHz, pobitych kilka rekordów

Przypominamy, że fabrycznie Threadripper 3970X charakteryzuje się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 3,7 GHz, która w trybie Boost wzrasta do 4,5 GHz. Niemniej jednak, popularny specjalista od OC z Tajwanu, niejaki TSAIK, który wielokrotnie udowadniał swoje umiejętności w podkręcaniu Ryzenów, był w stanie wykręcić Threadrippera 3970X  do aż 5,752 GHz. Wynik ten robi jeszcze większe wrażenie, kiedy uświadomimy sobie, że sztuka ta udała mu się na wszystkich 32 rdzeniach aktywnych. Oczywiście nie obyło się bez chłodzenia z wykorzystaniem ciekłego azotu, który przy tego typu zabawach jest standardem. Jeśli zaś chodzi platformę testową, to TSAIK posłużył się płytą główną MSI TRX40 Creator, a napięcie wynosiło 1,1 V.

Przy okazji Ryzen Threadripper 3970X  zaliczył także kilka innych rekordów, w tym np. najlepszy wynik w benchmarku Cinebench R20 dla konsumenckiego CPU (generalnie trzecie miejsce, dwa pierwsze należą do serwerowych układów EPYC), a podobnie sytuacja wygląda w benchmarkach Cinebench R15, Geekbench 4 i Geekbench 3. Nie da się ukryć, że wraz z 7 nm architekturą Zen 2 procesory AMD przestały być powszechnie uważane za jedynie bardziej opłacalną alternatywę dla modeli Intela i teraz to one wyznaczają standardy wydajności w większości scenariuszy (Niebiescy wciąż jednak odpierają ataki na segment gamingowy). Przypominamy, że Threadripper 3970X jest już dostępny w sklepach, a jego cena to niecałe 10 000 zł.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen Threadripper 3970X wykręcony do 5,7 GHz, pobitych kilka rekordów

 0