Ryzen Threadripper 3990X - AMD zapowiada 64-rdzeniowy procesor HEDT

Ryzen Threadripper 3990X - AMD zapowiada 64-rdzeniowy procesor HEDT

Dziś premiera nowych procesorów Ryzen Threadripper od AMD, w tym 32-rdzeniowego i 64-wątkowego modelu Threadripper 3970X, który wyceniony został na 1999 USD (jego pierwsze testy powinny pojawić się za kilka godzin). Jeśli jednak myśleliście, że jest to topowy CPU w ramach trzeciej generacji Ryzenów z segmentu HEDT, to nic bardziej mylnego, ponieważ Czerwoni właśnie potwierdzili krążące od jakiegoś czasu w sieci plotki i oficjalnie zapowiedzieli nadejście Threadrippera 3990X. Tym samym AMD zamierza pozamiatać segment HEDT z 64-rdzeniowym i 128-wątkowym procesorem, który zadebiutować ma na rynku na początku przyszłego roku. Będzie to bowiem pierwszy konsumencki układ z taką liczbą rdzeni (Czerwoni przyzwyczaili nas już jednak do bicia rekordów w tym zakresie) i tym samym powinien okazać się nie lada gratką dla entuzjastów oraz twórców treści.

Czerwoni właśnie potwierdzili krążące od jakiegoś czasu w sieci plotki i oficjalnie zapowiedzieli nadejście Threadrippera 3990X.

Ryzen Threadripper 3990X - AMD zapowiada 64-rdzeniowy procesor HEDT

AMD jak na razie nie chce jednak zdradzać zbyt wiele i potwierdziło jedynie kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim Ryzen Threadripper 3990X będzie miał swoją premierę w 2020 roku i producent nie ujawnia nawet bliżej sprecyzowanego terminu debiutu. Dowiadujemy się także, że prócz 64 rdzeni i 128 wątków, otrzymamy aż 288 MB całkowitej pamięci cache, a TDP tego modelu wynosić ma 280 W. Oznacza to, że zapotrzebowanie energetyczne wynosić będzie tyle samo, co w modelach 3970X i 3960X, co jak na 64-rdzeniowe CPU wydaje się zaskakująco niskie i sugerować może nie najwyższe częstotliwości taktowanie. Spodziewać można się tu 3 GHz bazowo i 4,5 GHz w trybie Boost (to jednak tylko spekulacje). Nie obejdzie się też bez 8 modułów CCD Zen 2, co wynika z liczby zastosowanych rdzeni. Jeśli zaś chodzi o podstawkę, to Threadripper 3990X wspierać powinien platformę TRX40.

Ryzen Threadripper 3990X trudno uznać za zaskoczenie, ponieważ o tym procesorze wspominały liczne przecieki, a MSI przypadkowo pokazało nawet to CPU w intro do materiału promującego płytę główną TRX40 Creator. Co prawda to szybko zniknęło z sieci, zastąpione przez nowe poprawione, już bez 3990X, ale jak wiadomo w sieci nic nigdy nie ginie na dobre. Układ zapowiada się na prawdziwego potwora i spodziewać można się, że zapewni potężną liczbę linii PCIe (ok. 128). Ciekawe jednak, jak wypadać będzie jego cena i opłacalność. Spodziewać można się, że AMD zażyczyć może sobie za niego nawet 3000 USD, więc będzie to propozycja dla najbardziej wymagających i zamożnych. Więcej szczegółów poznamy zapewne w trakcie konferencji AMD w ramach targów CES 2020, które tradycyjnie odbędą się na początku roku.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen Threadripper 3990X - AMD zapowiada 64-rdzeniowy procesor HEDT

 0