Ryzeny 3000XT (Matisse Refresh) oficjalnie. Ceny i finalna specyfikacja

Ryzeny 3000XT (Matisse Refresh) oficjalnie. Ceny i finalna specyfikacja

Zgodnie z tym, co sugerowały ostatnie przecieki, AMD zaprezentowało dziś nową serię procesorów Ryzen 3000XT, znaną także pod nazwą kodową Matisse Refresh. Te przynoszą przede wszystkim trzy nowe modele w ramach rodziny Zen, czyli Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT i Ryzen 9 3900XT, które w stosunku do swoich poprzedników mogą pochwalić się nieco wyższymi zegarami. Ich sugerowane ceny są praktycznie identyczne jak w przypadku odpowiedników z serii Matisse, a premiera sklepowa odbędzie się 7 lipca, czyli dokładnie w rocznicę debiutu pierwszych CPU AMD bazujących na 7 nm architekturze Zen 2. Dotychczasowe przecieki dostarczały nieco sprzecznych informacji odnośnie dokładnej specyfikacji nowych procesorów Czerwonych, raz sugerując nieco większe wzrosty częstotliwości taktowania, innym razem mniejsze, ale poniżej możecie zapoznać się z ostatecznymi wartościami.

Premiera sklepowa Matisse Refresh odbędzie się 7 lipca, czyli dokładnie w rocznicę debiutu pierwszych CPU AMD bazujących na 7 nm architekturze Zen 2.

Jak widzicie wbrew temu, co zdawały się podawać ostatnie doniesienia w tym temacie, bazowe prędkości nowych CPU nie uległy zwiększeniu i są identyczne jak u poprzedników. Co więcej, procesory Ryzen 5 3600XT i Ryzen 9 3900XT doczekały się tylko 100 MHz wzrostu taktowania w ramach trybu boost, natomiast Ryzen 7 3800XT wyróżnia się na plus, ponieważ jest on o 200 MHz szybszy w trybie boost względem Ryzena 7 3800X. Producent podaje, że możemy liczyć na 4% wzrost wydajności jednordzeniowej przy zachowaniu tego samego poziomu TDP. Firma chwali się, że było to możliwe dzięki wprowadzonym optymalizacjom w ramach 7 nm procesu technologicznego, a nie omieszkała też dodać, że jej nowe procesory są o 40% efektywniejsze energetycznie w porównaniu do konkurencyjnych układów Intel Comet Lake-S.

Potwierdziły się jednak plotki o braku coolerów dla Ryzena 7 3800X i Ryzena 9 3900X w pudełku i tylko Ryzen 5 3600XT doczekał się takowego (Wraith Spire) i to pomimo faktu, że AMD poprzednio oferowało fabryczne chłodzenie również w modelach z wyższej półki. Co prawda entuzjaści zapewne i tak preferują wydajniejsze rozwiązania od innych firm (tak też tłumaczy brak chłodzenia producent), ale i tak jest to strata. Czerwoni umieścili jednak na swojej stronie listę rekomendowanych coolerów. Przy okazji AMD poinformowało także o wprowadzeniu do sprzedaży płyt głównych z chipsetem B550, które powinny być kuszącym rozwiązaniem dla osób poszukujących tańszego rozwiązania pod Ryzeny niż modele X570. Budżetowe MOBO z układami logiki A520 zadebiutować mają z kolei w sierpniu. Trzeba przyznać, że premiera Ryzenów 3000XT jest dość dziwnym rozwiązaniem i tego typu zagrywki wcześniej kojarzone były raczej z Intelem. Odrobinę wolniejsze odpowiedniki sprzedawane są bowiem obecnie w znacząco niższych cenach niż sugerowana kwota dla modeli XT. Tu rodzi się pytanie, czy Matisse Refresh nie są jedynie produktem na przeczekanie w obliczu domniemanego opóźnienia na przyszły rok procesorów Zen 3.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzeny 3000XT (Matisse Refresh) oficjalnie. Ceny i finalna specyfikacja

 0