Ryzeny 300XT (Matisse Refresh) w ofercie francuskiego sklepu

Ryzeny 300XT (Matisse Refresh) w ofercie francuskiego sklepu

Od niedawna w sieci pojawiają się przecieki na temat szykowanej przez AMD nowej serii procesorów Ryzen 3000XT, znanej także pod nazwą kodową Matisse Refresh. Ma to być swoiste odświeżenie trzeciej generacji stacjonarnych Ryzenów, które wciąż bazować będzie na 7 nm architekturze Zen 2, ale układy te mają doczekać się przyspieszenia zegarów względem swoich poprzedników (zdaje się, że to będzie jedyna różnica względem CPU Matisse). Co prawda odświeżona trzecia generacja Ryzenów nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez AMD, ale w sieci pojawiają się kolejne doniesienia na jej temat, a teraz procesory Ryzen 3000XT zostały nawet  umieszczone w ofercie jednego z największych francuskich sklepów internetowych z tej branży - Materiel.net. Trudno więc traktować Matisse Refresh jedynie jako plotkę i w związku z tym czekamy na prezentację tych CPU przez producenta, a ta powinna nastąpić lada moment.

CPU Matisse Refresh nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez AMD, ale procesory Ryzen 3000XT zostały umieszczone w ofercie jednego z największych francuskich sklepów internetowych.

Ryzeny 300XT (Matisse Refresh) w ofercie francuskiego sklepu

Procesory Matisse Refresh zostały umieszczone w sklepie wraz z cenami i specyfikacjami. O ile dane techniczne nie są trudne do pozyskania, ponieważ ich modele XT oferować mają taką samą konfigurację jak ich poprzednicy, a podwyższone częstotliwości taktowania pojawiały się w przeciekach, tak w przypadku cen nie wiemy, czy Materiel.net nie zabawił się we wróżkę, by wzbudzić większe zainteresowanie swoją ofertę. Tak czy inaczej, wycenił model Ryzen 9 3900XT na 499 EUR, Ryzen 7 3800XT na 459 EUR, a Ryzen 5 3600XT na 319 EUR. Przypominamy, że Ryzen 9 3900XT będzie 12-rdzeniowym i 24-wątkowym procesorem, którego taktowanie wynosi 4,1 GHz bazowo i 4,8 GHz w trybie boost (choć ostatni przeciek z 3DMarka sugeruje 4,7 GHz), czyli odpowiednio 300 MHz i 200 MHz więcej niż w Ryzenie 9 3900X. Ryzen 7 3800XT to 8-rdzeniowe i 16-wątkowe CPU o taktowaniu 4,2 GHz bazowo i 4,7 GHz w trybie Boost (podobne przyrosty jak w 3900XT). Z kolei 6-rdzeniowy Ryzen 5 3600XT ma być odpowiednio 200 MHz i 300 MHz szybszy od poprzednika (4,0 GHz i 4,7 GHz).  

Wydaje się, że w związku z tym, iż nowe procesory otrzymają odmienny schemat nazewnictwa („XT”), Matisse Refresh nie zastąpią na rynku układów Matisse i obie serie sprzedawane będą równolegle. Spodziewać można się jednak w związku z tym wyraźnego obniżenia cen starszej serii (portal VideoCardz podaje, że dwa źródło ujawniły mu, iż Ryzen 5 3600XT będzie oficjalnie o 28 USD droższy od poprzednika). CPU stanowić będą również ostatni przystanek AMD przed premierą czwartej generacji stacjonarnych Ryzenów, znanych pod nazwą kodową Vermeer. Te bazować mają już na architekturze Zen 3 i produkowane będą w oparciu o usprawniony 7 nm proces technologiczny. Co prawda ostatnio w sieci pojawiły się plotki, że Czerwoni mogą pokusić się tu nawet o 5 nm litografię od TSMC, ale te wydają się bardzo mało prawdopodobne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzeny 300XT (Matisse Refresh) w ofercie francuskiego sklepu

 0