Rząd USA ustawia Nvidię. Nie próbujcie omijać sankcji i sprzedawać chipów do Chin

Rząd USA ustawia Nvidię. Nie próbujcie omijać sankcji i sprzedawać chipów do Chin

Sekretarz Stanu USA ostrzega Nvidię, żeby nie próbowała dalej obchodzić sankcji.

Zgodnie z obowiązującymi sankcjami, amerykańskie firmy nie mogą eksportować zaawansowanych produktów półprzewodnikowych do Chin. Sankcje te mocno dotknęły Nvidię, która nie może eksportować swoich zaawansowanych akceleratorów AI, a nawet gamingowej karty graficznej RTX 4090, która również znalazła się na liście objętych ograniczeniami produktów. Zdaniem Stanów Zjednoczonych, ograniczenia te mają zapobiec dostarczaniu jakichkolwiek produktów, które mogą być wykorzystane do rozwoju sztucznej inteligencji, co doprowadziło do ostrzeżenia skierowanego bezpośrednio do Nvidii dotyczącego jej praktyk zmierzających do opracowania chipów z myślą o rynku chińskim.

„Wiem, że na tej widowni są dyrektorzy generalni firm produkujących chipy, którzy byli wobec mnie trochę zrzędliwi, kiedy to zrobiłam, ponieważ tracicie przychody” – powiedziała Raimondo podczas Forum Obrony Narodowej. „Takie jest życie. Ochrona naszego bezpieczeństwa narodowego jest ważniejsza niż krótkoterminowe dochody.”

Sekretarz handlu USA, Gina Raimondo stanowczo wypowiedziała się na temat praktyk Nvidii. Zwracając uwagę na ewentualne przeróbki istniejących produktów z myślą o uniknięciu sankcji, Raimondo podkreśliła, że takie działania również będą objęte kontroli, co szybko doprowadzi do ich zakazu. „Jeśli nastąpi przeróbka chipa w celu uniknięcia sankcji, nad takim produktem również szybko przejmę kontrolę” – powiedziała Raimondo. To bezpośrednia ostrzeżenie dla Nvidii, która tworzy nowe wersje produktów, starając się omijać amerykańskie sankcje. Firma otwarcie przyznaje się do takich działań, a nawet jej CEO niedawno zadeklarował, że będą projektować produkty zgodne z przepisami, chcąc kontynuować działalność handlową z Chinami.

Nvidia igra z amerykańskimi sankcjami, a efektem jest RTX 4090 D. W październiku zakazano eksportu standardowego RTX 4090 do Chin. W związku z tym firma najwyraźniej opracowała nową wersję dla tego kraju o obniżonych specyfikacjach, która zostałą tak dopasowana, aby akurat mieściła się w limicie dozwolonych produktów. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat tego procesora graficznego, poza plotkami, że istnieje, ale to nie są pierwsze tego typu działania Nvidii. Wystarczy wspomnieć akceleratory A800/H800, które wprowadzono w miejsce akceleratorów AI H100 i A100, specjalnie na rynek chiński.

 

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rząd USA ustawia Nvidię. Nie próbujcie omijać sankcji i sprzedawać chipów do Chin

 0