Rząd Wielkiej Brytanii zezwala Huawei na udział w budowie sieci 5G

Rząd Wielkiej Brytanii zezwala Huawei na udział w budowie sieci 5G

Pomimo nacisków ze strony USA, by za wszelką cenę unikać Huawei, rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że pozwoli Chińczykom budować części brytyjskiej sieci 5G, choć z pewnymi ograniczeniami. Gigant telekomunikacyjny zostanie wyłączony z dostarczania sprzętu bazowego oraz dotyczącego wrażliwych obszarów sieci. Ponadto Huawei będzie miał ograniczony udział wynoszący nie więcej niż 35 procent wszystkich urządzeń peryferyjnych w sieci (w tym masztów radiowych) i zabronione jest ich działanie w miejscach takich jak obiekty nuklearne i wojskowe. Mimo że Wielka Brytania zezwala Huawei na ograniczony dostęp, nadal oznacza firmę jako "dostawcę wysokiego ryzyka". Wydaje się jednak, że nie było innej alternatywy dla sprzętu Huawei. Guardian pisze, że urzędnicy obawiali się, że zakaz opóźniłby wdrożenie 5G od dwóch do trzech lat i co mocno by wpłynęło na wzrost gospodarczy. Pekin ostrzegał przed "poważnymi" konsekwencjami dla handlu i planów inwestycyjnych, gdyby Huawei zostało całkowicie wykluczone z wdrożeń 5G.

Wbrew groźbom ze strony USA, Wielka Brytania zezwoli Huawei na udział w tworzeniu sieci 5G, jednak z pewnymi ograniczeniami.

"Nasi wiodący na świecie eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego wiedzą więcej o Huawei niż jakikolwiek inny kraj na świecie - i są zadowoleni, że dzięki naszemu surowemu podejściu i reżimowi regulacyjnemu możemy sprostać wszelkim zagrożeniom" - twierdzi przedstawiciel rządu.W kwietniu 2019 roku USA ostrzegły , że mogą zerwać wymianę informacji wywiadowczych z Wielką Brytanią, jeśli wykorzystają technologię Huawei 5G. Ogłoszenie najnowszych informacji  najprawdopodobniej znacznie pogorszy stosunki między administracją Trumpa a rządem Borisa Johnsona. Były marszałek Izby Reprezentantów USA, Newt Gingrich, nazwał tę decyzję "strategiczną porażką" Ameryki.

Jak zauważa BBC, trzy spośród czterech brytyjskich sieci mobilnych zdecydowały się już na użycie i wdrożenie produktów Huawei 5G w zakresie urządzeń peryferyjnych. "Huawei jest uspokojone potwierdzeniem rządu Wielkiej Brytanii, że możemy kontynuować współpracę z naszymi klientami, aby utrzymać wdrażanie 5G na dobrej drodze" - powiedział Victor Zhang, dyrektor brytyjskiego oddziału Huawei w oświadczeniu. "Dajemy Wielkiej Brytanii dostęp do wiodącej na świecie technologii i zapewniamy konkurencyjny rynek". W maju ubiegłego roku była premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwolniła sekretarza obrony Gavina Williamsona za rzekome ujawnienie szczegółów posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Huawei i jego roli w brytyjskiej sieci 5G.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rząd Wielkiej Brytanii zezwala Huawei na udział w budowie sieci 5G

 0