Sąd: Qualcomm musi licencjonować swoje patenty rywalom, w tym Intelowi

Sąd: Qualcomm musi licencjonować swoje patenty rywalom, w tym Intelowi

Qualcomm poniósł właśnie dużą porażkę w jednej z ciągnących się batalii sądowych. Sąd federalny w USA orzekł, że amerykański gigant musi licencjonować swoje patenty związane z modemami konkurencyjnym producentom chipów, co potencjalnie może doprowadzić do osłabienia dominującej pozycji firmy na rynku. Wyrok ten zapadł w sprawie wytoczonej Qualcomm na początku 2017 roku przez Federalną Komisję Handlu. Sąd nie rozstrzygnął jednak sedna sprawy, czyli czy Qualcomm stosował antykonkurencyjne praktyki, by zachować monopol na rynku modemów dedykowanych smartfonom, a jedynie odpowiedział na jedno z pytań, czyli czy producent musi licencjonować konkurentom tzw. patenty kluczowe dla stosowania standardów. W tym przypadku wypowiedział się jednak jednoznacznie, nie pozostawiając Qualcomm innego wyboru niż tylko podzielić się technologią z rywalami.

Qualcomm musi licencjonować swoje patenty związane z modemami konkurencyjnym producentom chipów, co potencjalnie może doprowadzić do osłabienia dominującej pozycji firmy na rynku.

Sąd Qualcomm musi licencjonować swoje patenty rywalom, w tym Intelowi

Qualcomm zgodziło się na wprowadzenie nowych zasad swojej działalności, które mają zapewnić dostęp do określonych patentów firmy, w taki sposób, który nie będzie dyskryminował żadnego z zainteresowanych podmiotów. Patenty te są kluczowe dla bezprzewodowych standardów, w związku z tym Sąd uznał, że Qualcomm nie może ograniczać do nich dostępu rywalom i musi udzielać na nie licencji każdemu z nich. Sędzia Lucy Koh tłumaczyła ten wyrok faktem, że jeśli przedsiębiorstwo zachowałoby patenty kluczowe dla stosowania standardów (standard essential patents) tylko dla siebie, pozwoliłoby to na „uzyskanie monopolu na rynku i ograniczyłoby stosowanie tych komponentów przez konkurencję”. Uzasadnienie wyroku może być niepokojące dla Qualcomm, ponieważ sugerować może stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych i niekorzystny wyrok w całej sprawie.

Dotychczas Qualcomm oferowało swoje licencje jedynie producentom zajmującym się bezpośrednio tworzeniem smartfonów i zdaje się, że tylko tym, którym sprzedawało swoje układy. Rozstrzygnięcie w tej sprawie oznacza zaś, że firma musi podzielić się patentami z Intelem, który jest jej największym rywalem w tym segmencie rynku i dotychczas musiał obchodzić patenty Qualcomm, by sprzedawać swoje modemy. Oznaczało to, że najwięksi gracze zmuszeni byli praktycznie do sięgania po ofertę producenta Snapdragonów. Smaczku całej sprawie nadaje także konflikt Qualcomm z Apple, które zrezygnowało z modemów tego producenta na rzecz Intela. Co więcej, Qualcomm oskarżył giganta z Cupertino o ujawnienie jego sekretów handlowych Niebieskim. Oczywiście, wyrok ten nie zmienia faktu, że Amerykanie wciąż mogą pobierać opłaty za swoje patenty, ale jest to kolejny niekorzystny dla nich wyrok (niedawno ukarani zostali w Unii Europejskiej, Chinach, na Tajwanie i w Korei Południowej), a firma prowadzi jeszcze kilka sporów z Apple.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sąd: Qualcomm musi licencjonować swoje patenty rywalom, w tym Intelowi

 0