Safari 14 wprowadzi logowanie biometryczne na stronach internetowych

Safari 14 wprowadzi logowanie biometryczne na stronach internetowych

W miarę jak nasze wirtualne życie staje się coraz bardziej złożone, zwiększają się również możliwości zabezpieczeń biometrycznych, które są widoczne w coraz większej ilości aplikacji i urządzeń. Mimo to w wielu miejscach wciąż jesteśmy zmuszeni do żmudnego wpisywania loginów i haseł, a do tego przepisywania otrzymywanych mailowo lub w wiadomości sms kodów. Apple chce teraz wprowadzić małą rewolucję, pozwalając na jeszcze szersze wykorzystanie zabezpieczeń biometrycznych, co w konsekwencji ma ułatwić życie użytkownikom. Podczas przeprowadzonego online wydarzenia WWDC 2020, inżynier WebKit Jiewen Tan przedstawił API uwierzytelniania internetowego w Safari 14 na iOS i Mac. Strony internetowe będą mogły teraz korzystać z wbudowanych systemów uwierzytelniania urządzenia Apple w celu szybszego i łatwiejszego logowania, co zasadniczo umożliwi obsługę biometryczną w tysiącach przypadków tam, gdzie dotąd to nie było możliwe.

Apple chce wprowadzić logowanie biometryczne tam, gdzie tylko to możliwe, włącznie ze stronami internetowymi przez zwykłą przeglądarkę.

Większość wymagających wyższego poziomu bezpieczeństwa aplikacji na iOS obsługuje już logowanie biometryczne za pomocą Face ID lub Touch ID, ale inaczej jest w przeglądarkach i komputerach PC, w których użytkownicy zwykle musieli wpisywać nazwę użytkownika i hasło oraz najczęściej czekać na otrzymywany zdalnie kod 2FA, który oczywiście trzeba przepisać na stronie logowania. Jeśli do tego wszystkiego dojdzie jeszcze captcha, to mamy z głowy kilka minut.  Gdy obsługa API uwierzytelniania internetowego rozprzestrzeni się po sieci, użytkownicy Apple szybko zauważą, że konieczność pamiętania hasła lub nazwy użytkownika znacznie się zmniejsza. 

To oczywiście ogromny krok dla iOS, ale także dla FIDO, konsorcjum odpowiedzialnego za API Web Authentication. FIDO, czyli Fast Identity Online, to efekt pracy takich firm jak PayPal, Google, Visa i innych, które dążą do wprowadzenia alternatywnych standardów uwierzytelniania, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż hasła. Mamy nadzieję, że będzie to początek większej zmiany, która umożliwi lepsze, silniejsze i szybsze metody uwierzytelniania na różnych platformach i urządzeniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Safari 14 wprowadzi logowanie biometryczne na stronach internetowych

 0