Salwador pierwszym krajem, który oficjalnie przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy

Salwador pierwszym krajem, który oficjalnie przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy

Od dawna trwa dyskusja, czy kryptowaluty jak bitcoin nadają się do powszechnego użytku, jako powszechna waluta. Obawy dotyczą przede wszystkim gwałtownych wahań cen i jak się okazuje mocnej podatności na manipulacje (tak, wskazuję tu palcem na Elona Muska). W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin wartość bitcoina wzrosła o prawie 14 procent. Czy taka waluta ma szansę stać się powszechnym środkiem płatniczym? Można nad tym długo debatować, jednak każdy teoretyk będzie miał zawsze swoje zdanie. Teraz jednak mamy szansę przekonać się, jak to wygląda w praktyce, bo jeden kraj zdecydował się na ten dość śmiały krok. Przyjęcie bitcoina przez Salwador może posłużyć jako interesujące studium przypadku rentowności kryptowaluty jako tradycyjnej waluty.

Salwador stał się pierwszym krajem, który oficjalnie przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy. Ceny w sklepach mogą być wyświetlane w tej walucie. Jest to odważne, ale i ryzykowne posunięcie.

Salwador stał się pierwszym krajem, który oficjalnie przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy. Krajowa legislatura zatwierdziła ustawę o przyjęciu kryptowaluty zdecydowaną większością. Zgodnie z nowymi przepisami, ceny towarów mogą być teraz wyświetlane w bitcoinach, a składki podatkowe mogą być opłacane wirtualną walutą. Co więcej, giełdy z udziałem bitcoina nie będą podlegały opodatkowaniu od zysków kapitałowych, a kurs wymiany między bitcoinem a dolarem amerykańskim, inną oficjalną walutą kraju, będzie swobodnie ustalany przez rynek.

Salwador znajduje się w Ameryce Środkowej, graniczy z Hondurasem na północnym wschodzie, Gwatemalą na północnym zachodzie i Oceanem Spokojnym na południu. Według Statista, Salwador miał PKB w wysokości 27,02 miliarda dolarów w 2019 roku. Przyjęcie bitcoina jako oficjalnej waluty, to bardzo odważny krok. Warto przypomnieć, że w kwietniu tego roku bitcoin osiągnął rekordową wartość 64000 USD, a niedługo potem załamanie doprowadziło do spadku ceny niemal o połowę. Ciekawie też będą wyglądać ceny na towarach spożywczych - bułka za 0,0000074 BTC ;)

Pokaż / Dodaj komentarze do: Salwador pierwszym krajem, który oficjalnie przyjął bitcoina jako prawny środek płatniczy

 0