Salwador zaczął zarabiać na Bitcoinach. To koniec krypto zimy?

Salwador zaczął zarabiać na Bitcoinach. To koniec krypto zimy?

Salwador i jego prezydent Nayib Bukele postanowili na kryptowalutę Bitcoin. Choć przez długi czas inwestycja nie przynosiła oczekiwanych rezultatów, obecnie sytuacja ta ulega zmianie. 

Temat kryptowalut dzisiaj nie przyciąga uwagi tak jak kilka lat temu, ale to nie oznacza, że sytuacja nie może się zmienić. Przykładowo, wartość Bitcoina wzrasta od początku tego roku, gdy oscylowała w okolicach 17 tysięcy dolarów. W ciągu niecałego roku wzrosła ponad dwukrotnie, obecnie osiągając ponad 42 tysiące dolarów za jednego BTC. W kontekście tego zagadnienia pojawia się prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, który w połowie 2021 roku wprowadził Bitcoina jako drugą oficjalną walutę w swoim kraju. Początkowe zakupy po cenie od 47 do 60 tysięcy dolarów za BTC okazały się być potencjalnie opłacalne (o ile faktycznie zostały sprzedane). Od początku 2022 roku Bitcoin zaczął tracić na wartości, a w okresie między 2022 a 2023 rokiem jego wartość spadła do wspomnianych już 17 tysięcy dolarów. Wtedy obywatele kraju uznali ten projekt za nieudany eksperyment.

W 2021 roku Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy. 

Warren Buffett kiedyś powiedział, że „giełda jest narzędziem przenoszenia bogactwa od niecierpliwych do cierpliwych”, co wydaje się być prawdą także w przypadku rynku kryptowalut, przynajmniej w pewnym stopniu. Chociaż wiele z cyfrowych walut prawdopodobnie nigdy nie osiągnie już swoich historycznych maksimów, a cierpliwi mogą spotkać się z dalszymi spadkami, to w przypadku Bitcoina cierpliwość prezydenta Bukele wydaje się opłacać. Zamiast reagować na presję sprzedaży, która doprowadziła do straty dla niektórych i klasyfikacji projektu jako nieudanej próby, Bukele kontynuował zakupy w momencie znaczących spadków. W ostatnim wpisie na Twitterze (X) pochwalił się, że portfel kryptowalutowy kraju osiągnął dodatnie wartości.

Mimo różnicy w wartości w porównaniu z serwisem nayibtracker.com,  dane Bukele sugerują pozytywny trend. Niedawno w swoim tweecie podał wartość portfela wynoszącą 130,9 mln dolarów, z niezrealizowanym zyskiem 3,6 mln dolarów (Bitcoiny nie zostały sprzedane), co oznaczałoby wartość 41 631 dolarów za jednego Bitcoina. Aktualnie cena Bitcoina wynosi około 42 400 USD, co podnosi całkowitą wartość portfela do około 133,3 mln USD i zysk w okolicach 6 mln USD. Bukele podkreślił, że nie planuje sprzedaży, gdyż nie jest to cel projektu. Choć cena może się nadal wahać, długoterminowa strategia nie ulegnie zmianie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Salwador zaczął zarabiać na Bitcoinach. To koniec krypto zimy?

 0