Salwador zapowiada powstanie Bitcoin City - pierwszego miasta całkowicie poświęconego kryptowalucie

Salwador zapowiada powstanie Bitcoin City - pierwszego miasta całkowicie poświęconego kryptowalucie

Salwador jest pierwszym krajem, który zaakceptował Bitcoina jako prawny środek płatniczy, a teraz planuje zbudować całe miasto oparte na kryptowalucie. 

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ujawnił plany budowy "Bitcoin City" wzdłuż Zatoki Fonseca, między La Unión i Conchagua. Przemawiając na wydarzeniu poświęconemu bitcoinowi w nadmorskim mieście Mizata, Bukele powiedział, że miasto będzie oferować dzielnice mieszkalne, obszary handlowe, usługi, muzea, rozrywkę, bary, restauracje, lotnisko, port, kolej – "wszystko poświęcone bitcoinowi". Bitcoin City będzie miało oczywiście okrągły kształt przypominający monetę i zostanie umieszczone u podstawy wulkanu Conchagua, aby wykorzystać energię geotermalną do zasilania miasta i operacji wydobycia bitcoinów. Centralnym punktem metropolii ma być plac, gdzie standardowo w innych miastach są pomniki sławnym postaci historycznych, bądź fontanny. Tutaj będzie to symbol kryptowaluty.

Salwador chce być najbardziej przyjaznym krajem dla kryptowalut. Po wprowadzeniu bitcoina jako oficjalnej waluty, prezydent kraju zapowiada utworzenie Bitcoin City, które będzie całkowicie poświęcone kryptowalucie, a mieszkańcy będą zwolnieni z podatków poza VAT'em.

Co istotne, miasto nie będzie wymagało od mieszkańców płacenia podatku dochodowego, majątkowego, od zysków kapitałowych ani podatku od wynagrodzeń, a jedynie VAT. Bukele powiedział, że dochody uzyskane z tego podatku  zostaną przeznaczone na rozbudowę miasta oraz utrzymywania porządku i czystości ulic. Nie wiadomo kiedy tak naprawdę ma postać nowe miasto, prezydent podał jednak szacunkowy koszt około 30000 bitcoinów, co przy obecnej cenie BTC daje ponad 175 miliardów dolarów. Prezydent ujawnił również plany emisji wartej 1 mld USD "obligacji bitcoin" opracowanej przez Blockstream. Połowa pieniędzy zostanie przeznaczona na energię i infrastrukturę wydobywczą bitcoinów, a połowa zostanie przeznaczona na zakup większej ilości bitcoinów, co podniesie całkowitą liczbę bitcoinów, które posiada Salwador do blisko 2000.

Chociaż Bukele jest popularnym prezydentem, sondaże pokazują, że Salwadorczycy są sceptyczni co do jego miłości do bitcoina. Problematyczne wdrażanie kryptowaluty jako środka płatniczego w kraju wywołały nawet protesty przeciwko rządowi. Porównując swój plan do miast założonych przez Aleksandra Wielkiego, Bukele powiedział, że Bitcoin City będzie okrągłe, z lotniskiem, obszarami mieszkalnymi i komercyjnymi oraz z centralnym placem zaprojektowanym tak, aby wyglądał jak symbol bitcoin z powietrza. "Jeśli chcesz, aby bitcoin rozprzestrzenił się po całym świecie, powinniśmy zbudować kilka Aleksandrii" – powiedział Bukele, czterdziestolatek obeznany w technologii, który we wrześniu żartując ogłosił się na Twitterze "dyktatorem".

Salwador już rozpoczął wydobywanie BTC przy użyciu czystej, bezemisyjnej energii geotermalnej, co jest kolejną częścią planu, aby stać się najbardziej przyjaznym dla kryptowalut krajem na świecie.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Salwador zapowiada powstanie Bitcoin City - pierwszego miasta całkowicie poświęconego kryptowalucie

 0