Samsung 980 PRO - niezwykle wydajny SSD ze wsparciem dla PCIe 4.0

Samsung 980 PRO - niezwykle wydajny SSD ze wsparciem dla PCIe 4.0

Na CES 2020 nie zabrakło także nowych dysków SSD i Samsung przywiózł do Las Vegas swoją pierwszą konsumencką serię pod PCIe 4.0. Mowa tu o 980 Pro, czyli nowej generacji high-endowej serii koreańskiego giganta. Ta bazować będzie na szóstej generacji pamięci V-NAND Samsunga, która doczeka się dwukrotnego wzrostu liczby warstw z 64 do 128. Niestety producent nie potwierdza jaki typ pamięci został tu wykorzystany, ale portal PC Watch donosi, że ponownie są to 2-bitowe układy MLC, co, jeśli się potwierdzi, zapewne ucieszy entuzjastów wysokowydajnych rozwiązań, tym bardziej, że większość producentów przesiadła się już na TLC nawet w przypadku swoich topowych produktów.

Samsung przywiózł do Las Vegas swoją pierwsze konsumenckie dyski PCIe 4.0, w postaci serii 980 Pro.

Samsung 980 PRO - niezwykle wydajny SSD ze wsparciem dla PCIe 4.0

Wsparcie dla interfejsu PCIe 4.0 wskazuje na zastosowanie nowego kontrolera, ale tutaj Samsung także milczy, pozostawiając nas w sferze spekulacji. Biorąc pod uwagę specyfikację nośnika, raczej nie jest to popularny Phison E16, więc albo mamy do czynienia z następcą tego kontrolera, albo z autorskim rozwiązaniem Koreańczyków (biorąc pod uwagę historię serii, raczej skłaniamy się ku tej drugiej opcji). Trzeba zaś przyznać, że wydajność 980 Pro zapowiada się naprawdę znakomicie, ponieważ producent obiecuje sekwencyjny odczyt danych na poziomie 6500 MB/s, a zapis wynosić ma 5000 MB/s. Są to znacznie wyższe wartości niż w dotychczasowych nośnikach PCIE 4.0, gdzie wartości te nie przekraczają 5000 MB/s, ale ciekawe, czy w tym przypadku przełoży się to na realną wydajność, ponieważ z testów wynika, że dyski korzystające z PCIE 4.0 uzyskują takie same rezultaty na PCIe 3.0.

Samsung zapewne szykuje także tańsze wersje tych SSD z serii 980 EVO, które zapewne bazować będą na słabszych pamięciach TLC, ale jak pokazuje praktyka ich wydajność niewiele odstaje od droższych odpowiedników w rzeczywistych zastosowaniach. Problemem dla konsumentów jest tu jednak fakt, że jak na razie jedynie platforma X570 i procesory Ryzen 3000 obsługują interfejs PCIe 4.0, a Intel nie kwapi się ze wsparciem dla tego standardu (wygląda na to, że procesory Comet Lake wciąż nie będą go obsługiwać). Niemniej jednak, spodziewać można się, że nowe dyski z serii 970 powinny znacząco lepiej radzić sobie od poprzedników nawet podłączone do złącza PCIe 3.0. Poza tym, mają także pobierać mniej energii, co powinno pozwolić na utrzymanie niższych temperatur. Dyski Samsung 980 Pro dostępne mają być w pojemnościach 250 GB, 500 GB i 1 TB. Firma nie zdradziła jednak jeszcze ich cen i daty premiery.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung 980 PRO - niezwykle wydajny SSD ze wsparciem dla PCIe 4.0

 0