Samsung chwali się nowymi przełomowymi modułami RAM. LPCAMM to gamechanger

Samsung chwali się nowymi przełomowymi modułami RAM. LPCAMM to gamechanger

Samsung ogłosił, że opracował nowy standard modułów pamięci, który może pojawić się na platformach Intela już w przyszłym roku. Południowokoreański gigant jako pierwszy w branży opracował moduł Low Power Compression Attached Memory Module  (LPCAMM). Samsung twierdzi, że ta nowa pamięć może być bardziej energooszczędna, oferując jednocześnie lepszą wydajność w porównaniu z obecną ofertą i zajmując mniej miejsca niż stosowane aktualnie moduły SO-DIMM.

Obecnie producenci mają możliwość stosowania dwóch typów modułów pamięci w laptopach – DRAM o podwójnej szybkości transmisji danych o niskiej mocy (LPDDR) lub modułu pamięci Dual In-line Memory Module (SO-DIMM). LPDDR jest kompaktowy, ale jest przylutowany do płyty głównej, dzięki czemu idealnie nadaje się do mniejszych urządzeń, takich jak telefony komórkowe i smartwatche. Z drugiej strony moduł So-DIMM jest większy, ale można go wyjmować, co ułatwia naprawę i modernizację sprzętu.

Samsung ogłosił, że opracował nowy standard modułów pamięci, który może pojawić się na platformach Intela już w przyszłym roku.

Samsung nie jest pierwszą firmą, która próbuje swoich sił z nowym designem pamięci. W zeszłym roku Dell ogłosił, że ​​opracował moduł Compression Attached Memory Module (CAMM), który rozwiązuje wiele problemów SO-DIMM.

Zalety LPCAMM

Samsung twierdzi, że LPCAMM łączy łatwość wymiany modułu SO-DIMM z kompaktowością LPDDR, co czyni go doskonałą alternatywą dla wszelkiego rodzaju urządzeń, w tym smartfonów i laptopów. Samsung zauważa, że ​​LPCAMM zajmuje do 60% mniej miejsca, poprawiając jednocześnie wydajność i efektywność energetyczną odpowiednio aż o 50% i 70%. To, w połączeniu z faktem, że LPCAMM jest wymienny, a nie wlutowany na stałe do płyty głównej, sprawia, że ​​jest to świetna opcja dla wszystkich typów sprzętu.

 

Pamięć LPCAM firmy Samsung jest zbudowana w oparciu o technologię DDR5 i będzie wyposażona w hub Serial Presence Detect (SPD), który oferuje dodatkowe funkcje i zarządza dostępem do zewnętrznego kontrolera, jednocześnie odciążając pamięć wewnętrzną. LPCAMM będzie również wyposażony w Power Management Integrate Circuits (PMIC), które pomogą zarządzać dystrybucją mocy do różnych komponentów, takich jak rejestr DRAM i hub SPD.

Dr Dimitrios Ziakas, wiceprezes ds. pamięci i technologii IO w firmie Intel, powiedział: „Zalety efektywności energetycznej i możliwości naprawy LPCAMM sprawiają, że ta nowa obudowa zmienia reguły gry na dzisiejszym rynku komputerów PC. Cieszymy się, że możemy być częścią nowego standardu umożliwiającego ekosystem komputerów klienckich i torować drogę do przyszłego wdrożenia i innowacji w szerszych segmentach rynku”.

Samsung reklamuje nowy moduł jako idealny zamiennik dla wszelkiego rodzaju sprzętu. Jednak firma zdaje sobie sprawę z wyzwań związanych z przejściem na nowy standard na większą skalę, np. w przypadku serwerów. W związku z tym chce stworzyć „znaczący potencjał, aby stała się preferowanym rozwiązaniem dla przyszłych centrów danych i serwerów”. Yongcheol Bae, wiceprezes wykonawczy zespołu planowania produktów pamięci w Samsung Electronics, powiedział: „Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na innowacyjne rozwiązania pamięciowe, zapewniające wysoką wydajność, niskie zużycie energii i elastyczność produkcji w różnych dziedzinach, oczekuje się, że LPCAMM zyska szerokie zastosowanie w komputerach stacjonarnych, laptopach i centrach danych. Samsung aktywnie wykorzystuje możliwości rozszerzenia rynku rozwiązań LPCAMM i ściśle współpracuje z branżą w celu poszukiwania nowych zastosowań rozwiązań LPCAMM”.

Samsung planuje przetestować nowe moduły LPCAMM z nowym sprzętem i głównymi klientami w tym roku, a pierwsze urządzenia wyposażone w te pamięci mają zadebiutować na rynku w 2024 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung chwali się nowymi przełomowymi modułami RAM. LPCAMM to gamechanger

 0