Samsung Exynos 980 - pierwszy SoC ze zintegrowanym modemem 5G

Samsung Exynos 980 - pierwszy SoC ze zintegrowanym modemem 5G

Exynos 980 to najnowszy układ koreańskiego giganta dla urządzeń mobilnych, jak również pierwszy, który posiada zintegrowany modem 5G. Poza zwykłymi usprawnieniami w prędkości działania CPU i GPU, mamy tu zwiększenie możliwości działania AI oraz aplikacji rozszerzonej rzeczywistości. Największą jednak zaletą będzie redukcja kosztów smartfonów z 5G, co pozwoli na szybszą adopcję nowego standardu przez mniej zamożnych konsumentów. Umieszczenie modemu w SoC powinno przełożyć się na lepszą żywotność, mniej zajmowanego miejsca oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Dotąd Samsung musiał polegać na droższych, zewnętrznych rozwiązaniach (Exynos 5100), aby wprowadzić 5G do najnowszych smartfonów jak Galaxy A90 5G, czy Note+ 5G.

Samsung zaprezentował pierwszy SoC ze zintegrowanym modemem 5G.

Exynos 980 obsługuje wszystko od 2G po najnowsze sieci 5G, które pojawiają się już w niektórych miastach. Chip ten ma zapewnić szybkość przesyłania danych do 2,55 Gb/s dla sub-6Ghz 5G, a także ma możliwość kombinacji łącza z 1 Gb/s, który może osiągnąć w łączności 4G, co daje w sumie ponad 3,5 Gb/s. Istnieje również obsługa nowego standardu Wi-Fi 6. SoC jest oparty na procesie 8 nm i technologii FinFET, ma dwa rdzenie Cortex A77 o wysokiej wydajności oraz sześć rdzeni Cortex A55 o niskiej mocy, które powinny zapewniać wystarczającą prędkość, w normalnym użytkowaniu. Na pokładzie znalazł się również najwyższej klasy procesor graficzny Mali G76 i jednostka przetwarzania neuronowego (NPU), która, jak twierdzi Samsung, będzie mocno się wykazywać w aplikacjach AI i rozszerzonej rzeczywistości, oferując  2,7 razy wyższą wydajność niż w przypadku swojego poprzednika. Co ciekawe, NPU służy również do zwiększenia bezpieczeństwa urządzeń wyposażonych w nowy układ.

Ponieważ wydaje się, że wojna na megapiksele została wznowione, Samsung zaprojektował Exynos 980 do obsługi sensorów o rozdzielczości do 108 megapikseli. Jednostka przetwarzania sygnału obrazu obsługuje pięć ustawień aparatu z jednoczesnym przechwytywaniem trzech z nich, a NPU pomaga urządzeniu rozpoznać sceny i obiekty w celu dostosowania algorytmów poprawiających zdjęcia i filmy. Istnieje również obsługa wideo HDR 4K 120fps. Masowa produkcja nowego SoC planowana jest na koniec 2019 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung Exynos 980 - pierwszy SoC ze zintegrowanym modemem 5G

 0