Samsung i Qualcomm pracują nad 7 nm technologią EUV

Samsung i Qualcomm pracują nad 7 nm technologią EUV

Samsung ogłosił, że zamierza rozpocząć prace nad technologią procesowej litografii EUV (extreme ultra violet), która miałaby być zastosowana w nadchodzących mobilnych chipsetach Qualcomm Snapdragon 5G.

Jak wynika z informacji, Qualcomm zakłada, że do swoich chipsetów mobilnych Snapdragon 5G wykorzysta technologię procesową EUV 7 nm LPP. Zastosowanie tej technologii sprawi, że chipsety będą mieć mniejszy ślad chipu, a więc da to producentom OEM więcej przestrzeni do wykorzystania w nadchodzących produktach, obsługi większych baterii lub smukłych konstrukcji. Ulepszenie procesorów wraz z bardziej zaawansowaną konstrukcją chipów ma wpłynąć też pozytywnie na poprawę żywotności baterii. Warto przypomnieć, że w maju ubiegłego roku Samsung wprowadził 7 LPP EUV, czyli pierwszą technologię wykorzystującą półprzewodniki do stosowania litografii EUV. 

Zastosowanie technologii EUV sprawi, że producenci OEM będą mieć do wykorzystania więcej miejsca

Samsung_qualcomm

W porównaniu z 10 nm technologią FinFET, technologia 7 LPP EUV znacznie zmniejszy złożoność procesu przy mniejszej liczbie etapów i lepszej wydajności, a także zwiększy wydajność obszarową do 40%, ogólną wydajność o 10% i zmniejszy zużycie mocy do 35%. Dodatkowo, prezes Qualcomm przyznaje, że współpraca z Samsungiem wpłynie pozytywnie na przygotowanie najnowszych chipsetów i zastosowanie w nich wyżej opisanej technologii sprawi, że użytkownicy zauważą i docenią przyszłe produkty ze Snapdragon 5G na pokładzie. Z drugiej strony - Samsung również docenia te współpracę i określa ją mianem kamienia milowego. Pozostaje zatem czekać na owoc współpracy tych dwóch producentów, żeby na własnej skórze przekonać się, czy zastosowane technologie rzeczywiście wpłyną pozytywnie na wrażenia z użytkowania. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung i Qualcomm pracują nad 7 nm technologią EUV

 0