Samsung idzie śladami LG i stawia na zwijane OLEDy

Samsung idzie śladami LG i stawia na zwijane OLEDy

Samsung Display zaprezentował w tym tygodniu w Los Angeles szereg unikalnych prototypów wyświetlaczy. Wystawa obejmowała ekran, który może się zwijać jak papier, OLED, który może wykrywać stan zdrowia danej osoby i nie tylko.

Samsung Rollable Flex

Samsung Rollable Flex może rozciągać się pięciokrotnie, od około dwóch cali do około 10 cali. Jednostka demonstracyjna zwija ekran wielkości tabletu jak zwój w obudowę podobną do telefonu, która prawdopodobnie zmieściłaby się w kieszeni użytkownika. Nie jest jasne, jaki może być maksymalny rozmiar Rollable Flex, ale technologia ta może ułatwić transport i instalację większych wyświetlaczy, takich jak monitory i telewizory, ale również większą elastyczność podczas użytkowania (można rozwinąć tyle ekranu, ile nam potrzeba). Tutaj jednak LG zdaje się mieć sporą przewagę, bo już kilka lat temu prezentowała zwijane OLEDy, a wprowadziła nawet do sprzedaży telewizor, który korzysta z tej technologii. 

Samsung Display zaprezentował w tym tygodniu w Los Angeles szereg unikalnych prototypów wyświetlaczy.

Samsung rollable

Flex In & Out, Flex Hybrid i Slidable Flex Solo

Firma zademonstrowała również inne technologie elastycznych ekranów, które zaprezentowała na targach CES, takie jak Flex In & Out, Flex Hybrid i Slidable Flex Solo. W przeciwieństwie do konwencjonalnych składanych telefonów, które składają się tylko do wewnątrz, Flex In & Out wykorzystuje obrót o 360 stopni do składania do wewnątrz i na zewnątrz. Technologia prawdopodobnie pojawi się w Galaxy Z Fold 5 i może doprowadzić do powstania cieńszych i lżejszych składaków.

Flex In & Out

Samsung Flex Hybrid łączy w sobie funkcje składania i rozsuwania, dzięki czemu jedno urządzenie może pełnić wiele ról w różnych rozmiarach. W styczniu firma zademonstrowała prototyp, który zmienił się z 10,5 cala w formacie 4:3 na 12,4 cala w formacie 16:10.

Sensor OLED

Drugim ważnym elementem pokazu Samsunga był wyświetlacz Sensor OLED, który wykorzystuje unikalne właściwości światła z ekranów OLED do wielu funkcji związanych ze zdrowiem i biometryką. Technologia obejmuje czułą na światło organiczną fotodiodę wbudowaną w panel, która wykrywa odbite światło OLED.

Samsung Sensor OLED

Nowa technologia może zaoferować nowy sposób pomiaru funkcji związanych ze zdrowiem. Na przykład skurcz i rozluźnienie naczyń krwionośnych w palcu wpływa na odbijanie światła OLED. Kiedy dotkniemy ekranu dwoma palcami, urządzenie może mierzyć tętno, ciśnienie krwi i poziom stresu.

Na targach pojawiły się także 77-calowy telewizor Samsung QD-OLED oraz 49-calowy ultraszeroki monitor QD-OLED. Dodatkowo firma promowała OLED Finder, serwis internetowy z przystępnymi informacjami na temat oferty paneli OLED firmy Samsung.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung idzie śladami LG i stawia na zwijane OLEDy

 0