Samsung Isocell JN1 - 50 MP matryca z najmniejszymi w branży pikselami. To koniec wysp z aparatami?

Samsung Isocell JN1 - 50 MP matryca z najmniejszymi w branży pikselami. To koniec wysp z aparatami?

Samsung kolejny raz chce przesunąć granicę wielkości pikseli w smartfonowych sensorach i zmieści 50 megapikseli w małym formacie 1/2,76 cala. Sensor Isocell JN1 będzie wyróżniać się rozmiarem piksela na poziomie zaledwie 0,64 mikrometra. To znacznie mniej niż piksele 0,7 mikrometra znajdujące się w 43,7-megapikselowym sensorze Isocell Slim GH1 wprowadzonym na rynek w 2019 roku. "Nowy Isocell JN1 o wielkości 0,64 μm będzie w stanie wyposażyć najsmuklejsze smartfony jutra w zdjęcia mobilne o ultrawysokiej rozdzielczości" — powiedział Duckhyun Chang, dyrektor wykonawczy ds. elektroniki w Samsungu.

Sensor Isocell JN1 ma zredukować grubość modułów aparatów w smartfonach, jednak im mniejszy fizyczny rozmiar piksela, tym mniej jest w stanie zebrać światła.

Niewielki rozmiar matrycy sprawdzi się w konfiguracjach z wieloma aparatami, pozwalając projektantom smartfonów używać czujnika zarówno do aparatów przednich, jak i ultraszerokich, teleobiektywów lub standardowych, w zależności od wymaganej konfiguracji i rozdzielczości. Co więcej, nowy sensor może zmniejszyć również grubość modułów aparatu nawet o około 10 procent. Niestety mały rozmiar piksela ma swoje konsekwencje i matryce te niekoniecznie będą pożądane przez fanów mobilnej fotografii. O ile faktycznie nowość może wpłynąć na grubość smartfonów, to negatywnie się odbije na jakości zdjęć - nie bez powodu niektórzy producenci chwalą się ogromnymi jak na smartfony matrycami, co jest w opozycji do miniaturyzacji Samsunga.

Problem z małymi pikselami polega na tym, że nie mogą zebrać tyle światła, co większe piksele. Samsung (podobnie jak i inni producenci)  stara się kompensować to w inny sposób. W przypadku fotografowania przy słabym oświetleniu cztery piksele łączone są w jeden, zwiększając czterokrotnie światło przy jednoczesnym zmniejszeniu rozdzielczości do 12,5 megapiksela. Co więcej, nowa technologia Isocell 2.0 zwiększa czułość nawet do 16 procent.  Nowa matryca zawiera również autofokus "dual pixel" (z detekcją fazy)  z dwukrotnie większą gęstością pikseli, co poprawia działanie AF w warunkach słabego oświetlenia. Nowy sensor obsługuje również wideo 4K przy 60 kl./s lub full HD przy 240 kl./s.  Sensor Isocell JN1 trafił już do masowej produkcji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung Isocell JN1 - 50 MP matryca z najmniejszymi w branży pikselami. To koniec wysp z aparatami?

 0