Samsung kontynuuje współpracę z Qualcommem. Firma może otrzymać specjalny chip na wyłączność

Samsung kontynuuje współpracę z Qualcommem. Firma może otrzymać specjalny chip na wyłączność

Według nowych informacji, Samsung zamierza kontynuować współpracę z Qualcommem w zakresie produkcji chipów dla smartfonów z linii Galaxy. Jedna z pogłosek mówi, że trwają prace nad niestandardowym chipem, który znajdzie się w przyszłych smartfonach Samsunga. Nie będzie to tylko podkręcona wersja układu dostępnego dla innych producentów, jak w przypadku Snapdragona 8 Gen 2 For Galaxy.

Wraz z debiutem serii Galaxy S23, Samsung zrezygnował z własnych procesorów Exynos na rzecz specjalnej wersji Snapdragona 8 Gen 2. Qualcomm przygotował ulepszony wariant chipu nazwany "For Galaxy", który od pierwowzoru odróżnia się wyższą częstotliwością pracy. Według informacji od Revegnus, współpraca tych dwóch producentów będzie kontynuowana. Autor twierdzi, że Qualcomm pracuje nad czymś o wiele lepszym, niż tylko podkręconą wersją istniejącego równolegle chipu. Do przyszłych smartfonów Galaxy trafić ma specjalny procesor przygotowany tylko dla Samsunga. Niestety, na tę chwilę nie wiemy, czym ta jednostka odróżniałaby się od innych. Revegnus dodał, że układ pojawi się dopiero w 2025 roku.

Obok specjalnego chipu Qualcomma istnieć ma również chip Samsunga. Oznaczałoby to powrót Exynosa do łask.

Oznacza to, że na rynku będzie wówczas istnieć jednocześnie Snapdragon 8 Gen 5. O ile zachowane będzie dotychczasowe nazewnictwo. Autor przecieku dodał jeszcze, iż seria Galaxy będzie występować z dwoma różnymi procesorami. Obok specjalnego chipu Qualcomma istnieć ma również chip Samsunga. Oznaczałoby to powrót Exynosa do łask. Samsung mógłby wykorzystać do niedawna stosowaną praktykę wypuszczania dwóch różnych wersji smartfonów Galaxy w zależności od regionu.

Najpewniej na rynek europejski ponownie trafiłyby smartfony wyposażone w Exynosa, podczas gdy wersja z układem Qualcomma byłaby dostępna w Stanach Zjednoczonych. Oba chipy mają być produkowane w technologii 3GAP Samsunga. Inaczej nazywanej 3 nm GAA. O ile w przypadku Exynosa jest to w pełni zrozumiałe, o tyle przejście Qualcomma ze współpracy z TSMC na rzecz Samsunga wydaje się mało prawdopodobne. Być może tylko specjalny procesor "For Galaxy" będzie produkowany w zakładach Samsunga. Jak zawsze, do tego typu pogłosek należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung kontynuuje współpracę z Qualcommem. Firma może otrzymać specjalny chip na wyłączność

 0