Samsung ma pokazać na CES telewizory OLED z technologią Quantum Dot

Samsung ma pokazać na CES telewizory OLED z technologią Quantum Dot

Przecieki na temat opracowywanych przez Samsunga telewizorów OLED wykorzystujących technologię Quantum Dot (kropka kwantowa) zaczęły się już pojawiać w ubiegłym roku. Teraz z kolei dowiadujemy się, że pierwszych oficjalnych zapowiedzi w tym temacie możemy spodziewać się już w przyszłym tygodniu na targach CES, gdzie koreański gigant zaprezentować ma TV bazujący na organicznych diodach elektroluminescencyjnych z warstwą Quantum Dot, co zapewniać ma wysokokontrastowy obraz o większym nasyceniu kolorów. Powrót Samsunga do telewizorów OLED jest mocno wyczekiwany przez dużą część osób, ponieważ firma o tak dużych zasobach może skutecznie powalczyć na tym polu z LG, a większa konkurencja na tym rynku przynieść może duży spadek cen, wciąż relatywnie drogiej technologii. Na korzyść produktów tego producenta przemawiać ma właśnie zastosowanie warstwy Quantum Dot, która symulować może kropki kwantowe, wytwarzające czerwone i zielone piksele z niebieskiego światła.

Jeśli najnowsze przecieki się potwierdzą, to już wkrótce doczekamy się kolejnego dużego gracza na rynku telewizorów OLED.

Samsung pokazać ma na CES telewizory OLED z technologią Quantum Dot

Przewagą Quantum Dot względem standardowym telewizorów LCD jest niezależność jakości obrazu od punktu widzenia oraz praktycznie nieskończenie duży kontrast. W stosunku zaś do obecnie dostępnych OLED-ów od LG i firm korzystających z paneli tej firmy, mają być niezwykle nasycone kolory oraz większa energooszczędność (podświetlenie w OLED-ach działa tylko w tym miejscu, gdzie jest wymagana). Telewizory Quantum Dot OLED wymagać mają również żółtego reflektora, który zapobiega pobudzaniu kropek kwantowych przez światło z otoczenia i tym samym blokuje ich emisję, co może zdarzyć się nawet bez „zapalenia” się organicznej warstwy pod spodem. Wynika to z faktu, że kropki kwantowe dla czerwonych i zielonych subpikseli są drukowane na siatce pikseli, natomiast organiczna luminescencyjna warstwa stosowana jest na większych powierzchniach.

Zdaniem informacji uzyskanych przez portal Digitimes, Samsung zamierza przeprojektować fabrykę LCD generacji 8. właśnie pod OLED, korzystając z technologii substratu Oxide TFT. Oznacza to, że firma relatywnie szybko będzie mogła rozpocząć produkcję i pierwsze próbki mają być dostępne już w połowie 2019 roku. Przy zakładanej produkcji 25 tysięcy substratów na miesiąc, z których wyciętych będzie (w perfekcyjnym scenariuszu) sześć ekranów TV, możliwe będzie wytworzenie 150 tysięcy telewizorów na miesiąc, a do 2020 roku liczba ta ma być podwojona - przed Samsungiem wciąż jednak podobno kilka technicznych przeszkód do pokonania. Nie wiemy też, jak będzie kształtować się cena telewizorów Quantum Dot OLED, ale miejmy nadzieję, że będzie znacząco odbiegać od dotychczasowych OLED-ów, co z kolei może skłonić LG do kolejnych dużych obniżek cen jego produktów.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung ma pokazać na CES telewizory OLED z technologią Quantum Dot

 0