Samsung, Micron i Hynix celowo zawyżali ceny pamięci RAM?

Samsung, Micron i Hynix celowo zawyżali ceny pamięci RAM?

Samsung od wielu lat jest jednym z najbardziej liczących się dostawców pamięci RAM do naszych komputerów. Niestety jak wynika z najnowszych doniesień, postanowił zagrać bardzo nieczysto względem swoich klientów, a cała sprawa trafiła na wokandę. 

Pozew zbiorowy został złożony w kalifornijskim sądzie przez kancelarię prawną Hagens Berman, reprezentującą grupę amerykańskich klientów, którzy w przeszłości zakupili smartfony oraz pamięci RAM popularnej firmy (między 1 lipca 2016 a 1 lutego 2017 roku). Dokument przytacza dochodzenie prowadzone przez adwokatów Hagens Berman, które miało wykazać, że Samsung wraz z Hynix i Micron (stanowiącymi 96% rynku pamięci RAM) zmówili się, by ograniczyć dostawy, a tym samym zawyżyć ceny już dostępnych produktów. Dopiero gdy chiński rząd polecił zbadać sytuację, zachowanie korporacji uległo diametralnej zmianie. Popyt na kości pamięci w ubiegłym roku wzrósł o 77% po kilkuprocentowym spadku w 2016 roku, natomiast według danych prawników wartości RAM zaliczyły w tamtym okresie podwyżkę o blisko 47 procent, pozwalając oskarżonym wygenerować dwukrotnie większe zyski.

Samsung wraz z paroma wiodącymi producentami pamięci mieli celowo zawyżać rynkowe ceny, by osiągnąć oczekiwany rezultat sprzedaży

Jak zaznaczyli przedstawiciele kancelarii, Samsung oraz pozostałe firmy zamiast grać fair play, postanowili wykręcić rynek i wydusić z konsumentów ostatni grosz. Co ciekawe Hagens Berman jest zaprawione w tego typu starciach, ponieważ w 2006 roku wygrało podobną sprawę z innymi producentami pamięci, otrzymując odszkodowanie w wysokości 300 milionów dolarów. Jak zauważa Gizmodo, podali oni do sądu również Apple, Facebooka, Teslę, BMW, Harvey Weinstein oraz pewną znaną w USA sieć hoteli. Jeśli zarzuty ciążące na Samsungu i reszcie znajdą swe pokrycie w rzeczywistości, to będziemy świadkami jednego z większych skandali w branży od wielu lat. Zainteresowane strony nie zdecydowały się jeszcze wydać oświadczenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung, Micron i Hynix celowo zawyżali ceny pamięci RAM?

 0