Samsung, Micron i Hynix pod groźbą wysokich kar za zmowę cenową

Samsung, Micron i Hynix pod groźbą wysokich kar za zmowę cenową

 

Samsung Electronics, SK Hynix i Micron Technology od jakiegoś czasu znajdują się na celowniku chińskich władz w związku z domniemaniem zmowy cenowej w zakresie pamięci DRAM. Jak wynika z najnowszych doniesień z Państwa Środka, producenci mają powody do obaw.

Już w ubiegłym roku problemowi zaczęła się przyglądać chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC), a jej przedstawiciel udał się nawet do siedzib Samsung Electronics, SK Hynix i Micron Technology, wyrażając swoje obawy w związku wysokim i nieustającym wzrostem cen DRAM. Spotkania te nie przyniosły jednak żadnych rezultatów i w pierwszym kwartale tego roku, podobnie jak przez poprzednie 18 miesięcy, ceny ponownie poszybowały do góry. Najwyraźniej cierpliwość Chińczyków właśnie się skończyła, ponieważ jak donosi DigiTimes, wszczęto oficjalnie dochodzenie przeciwko tym trzem podmiotom, w temacie zmowy cenowej. Trzeba mieć tu na uwadze, że Samsung, Micron i Hynix kontrolują przeszło 90% rynku pamięci DRAM i relatywnie łatwo tu o nielegalną współpracę wykorzystywaną do maksymalizacji zysków. Podobno wszystkie 3 firmy współpracują z chińskimi władzami, ale jeśli zostaną uznane za winne, to oczekiwać mogą kar w wysokości od 800 mln USD do nawet 8 mld USD. Grzywny szacowane są na podstawie sprzedaży pamięci na rynku chińskim w latach 2016 i 2017.

Cierpliwość Chińczyków się skończyła, ponieważ wszczęto właśnie oficjalnie dochodzenie w temacie zmowy cenowej producentów pamięci DRAM

Samsung, Micron i Hynix pod groźbą wysokich kar za zmowę cenową w zakresie

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Samsung, Micron i Hynix mają już wzajemną historię zmowy cenowej. Trójka ta wraz z firmami Infineon oraz Elpida Memory była partnerami w zbrodni w latach 1999-2002. W związku z tą sytuacja posypały się kary na rynku amerykańskim, gdzie Infineon uznany został winnym w 2004 roku i zapłacił 160 mln USD, Hynix skazano niedługo później i ukarano kwotą 185 mln USD, Elpida otrzymała relatywnie niewielką karę 84 mln USD, a Samsung zmuszony był zapłacić aż 300 mln USD (Micron w ramach współpracy uniknął kary). Co ciekawe, niedługo po tym incydencie Micron wykupił firmę Elpida, a Infineon zrezygnował z działalności w tym zakresie. Przy okazji trzeba pamiętać, że Chiny chcą stać się zupełnie samowystarczalne w zakresie produkcji wszelkiej maści układów scalonych i rząd mocno wspiera lokalnych producentów, takich jak Yangtze Memory Technologies (YMTC).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung, Micron i Hynix pod groźbą wysokich kar za zmowę cenową

 0