Samsung może zaprezentować smartfonowe GPU Radeon już w czerwcu

Samsung może zaprezentować smartfonowe GPU Radeon już w czerwcu

Samsung długo każe nam czekać na pierwsze owoce swojej współpracy z firmą AMD. W 2019 roku koreański gigant obiecywał jednak, że pierwsze smartfonowe SoC z iGPU Radeon zadebiutują za dwa lata, a więc w 2021 roku. Najnowsze przecieki sugerują zaś, że rzeczywiście tak się stanie i mobilne GPU RDNA ujrzy światło dzienne w czerwcu. Już wcześniejsze plotki podawały, że takowe układy graficzne pojawią się w telefonach Galaxy w bieżącym roku, a w sieci pojawiały się nawet wyniki benchmarku, w którym Radeon dla smartfonów deklasuje Adreno 650 z Galaxy S20, co rozbudziło oczekiwania wielu osób, oczekujących przełomu w zakresie mobilnej grafiki.  

Ice Universe napisał na Twitterze, że procesor graficzny stworzony przez Samsunga z AMD zostanie ujawniony w czerwcu.

Teraz Ice Universe, który znany jest z niezliczonych przecieków ze stajni Samsunga, napisał na Twitterze, że procesor graficzny stworzony przez Samsunga z AMD zostanie ujawniony w czerwcu. Podkreśla on jednak, że w tym miesiącu doczekamy się jedynie prezentacji, a na rynkowy debiut będziemy musieli poczekać trochę dłużej. To oznacza to, że ten może zadebiutować z kolejnym flagowym urządzeniem koreańskiego producenta, czyli Galaxy Note 21, który przeważnie debiutuje na rynku w sierpniu lub we wrześniu. Niewykluczone jest jednak również, że Samsung zdecyduje się w tym przypadku na implementację w ramach zupełnie nowej high-endowej serii, np. skierowanej do graczy. Autorskie Exynosy Samsunga od dawna są mocno krytykowane, gdyż nie wypadają najlepiej na tle Snapdragonów, a powstała nawet petycja żądająca od firmy rezygnacji z własnego chipa. Być może nowe GPU zmieni ten obraz i odbiór Exynosów. 

Już ostatni Exynos 2100 znacznie mniej odstaje od Snapdragona 888 firmy Qualcomm pod względem wydajności procesora, gdyż mają bardzo podobny design, ale Adreno 660 Snapdragona przewyższa Mali-G78 MP14 w Exynos o około 28 procent, chociaż trzeba przyznać, że bardziej się grzeje. Układ SoC Exynos ze zintegrowaną technologią RDNA ma szansę zmienić serię Galaxy w graficznego lidera, o ile Samsung nie pokpi optymalizacji. Testy porównawcze, które wyciekły w ubiegłym miesiącu, pokazały, że próbka inżynieryjna tego SoC prawie podwoiła wydajność GPU w porównaniu do układu Apple A14 Bionic. Na ostateczną ocenę przyjdzie jednak czas, kiedy to GPU pojawi się w telefonach Galaxy, co powinno nastąpić jeszcze w tym roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung może zaprezentować smartfonowe GPU Radeon już w czerwcu

 0