Samsung oraz SK Hynix chwalą się pamięciami DDR5. Premiera w tym roku

Samsung oraz SK Hynix chwalą się pamięciami DDR5. Premiera w tym roku

Samsung oraz SK Hynix zaczynają powoli konkurować na polu pamięci DDR5 i obie firmy w trakcie International Solid-State Circuits Conference zaprezentowały swoje rozwiązania w tym zakresie, co tylko potwierdza, że premiera tej technologii zbliża się dużymi krokami. DDR5 stanowić ma kolejny duży krok dla branży, przynosząc zarówno większe prędkości uzyskiwane przy niższych napięciach, ale także duży wzrost pojemności. Co jednak warto podkreślić, organizacja JEDEC, która określa standardy pamięci, wciąż pracuje nad określeniem specyfikacji DDR5, ale najwyraźniej producenci w tym przypadku nie zamierzają się na nią oglądać i ich prace mogą także przyspieszyć proces finalizacji specyfikacji. Tym bardziej, że do końca bieżącego roku, zarówno Samsung, jak i SK Hynix, wypuścić mają gotowe pamięci DDR5, niezależnie od tego, czy standard zostanie ratyfikowany, czy też nie.

Do końca bieżącego roku, zarówno Samsung, jak i SK Hynix, wypuścić mają swoje pamięci DDR5.

Samsung oraz SK Hynix chwalą się pamięciami DDR5. Premiera w tym roku

W czasie swojej prezentacji, SK Hynix pochwaliło się modułem DDR5 SDRAM o pojemności 16 Gb, który wyprodukowano w procesie technologicznym 1 ynm (jest to kod określający litografię w przedziale od 14 do 16 nm), a jego rozmiar to 76,22 mm2. Co jednak najważniejsze, producentowi udało się uzyskać prędkość 6,4 Gb/s na każdy pin przy napięciu 1,1 V. Pomimo imponującego wyniku, jaki udało się osiągnąć SK Hynix, jego rodzimy rywal Samsung pochwalić może się w tym zakresie jeszcze lepszym rezultatem, ponieważ jego 10 nm pamięci LPDDR5 SDRAM osiągać mają 7,5 Gb/s przy napięciu wynoszącym tylko 1.05V. Trzeba jednak zaznaczyć, że Samsung nie chciał jeszcze ujawnić zbyt wielu szczegółów technicznych swoich pamięci, więc na chwilę obecną trudno tu o jakieś sensowne porównania.

Niezależnie jednak od tego, który z producentów wygra pojedynek na wydajność w zakresie kolejnej generacji pamięci RAM, każdy będzie mógł się cieszyć nawet 50% wzrostem przepustowości. Mocno wzrośnie także zagęszczenie danych, które ma się praktycznie podwoić w porównaniu do DDR4. Tym samym, niewykluczone jest, że przyszłe stacjonarne stacje robocze będą mogły z łatwością być wyposażone nawet w 1 TB pamięci, aczkolwiek koszt i możliwość praktycznego wykorzystania takiej ilości RAM mogą stanowić istotną przeszkodę. SK Hynix szacuje, że technologia DDR5 stanowić będzie 25% udziałów w rynku do 2021 roku, a do 2022 roku osiągnie 44%. Ceny oraz data dostępności konsumenckich modułów DDR5 wciąż pozostają nieznane, ale można w ciemno zakładać, że na starcie, jak przy każdej nowości, tanio nie będzie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung oraz SK Hynix chwalą się pamięciami DDR5. Premiera w tym roku

 0