Samsung podobno przyspiesza prace nad własnymi rdzeniami CPU. Gigant ma ambitne plany

Samsung podobno przyspiesza prace nad własnymi rdzeniami CPU. Gigant ma ambitne plany

W Korei Południowej pojawiło się kilka interesujących plotek dotyczących ambitnych planów Samsunga w zakresie opracowania autorskiej architektury CPU. 

Pulse News, powołując się na własne źródła w branży, ujawnia informacje o planach Samsunga, który podobno chce zmniejszyć swoją zależność od architektury ARM. Z tych plotek wynika, że Samsung zamierza przyspieszyć rozwój „Galaxy Chip” nowej generacji. Celem średnioterminowym jest przeniesienie laptopów i smartfonów z ARM na wewnętrzne rdzenie procesorów do 2027 r. Mówi się, że doświadczony były inżynier AMD jest liderem zespołu odpowiedzialnego za ten projekt.

Z plotek wynika, że początkowo Samsung zamierza przyspieszyć rozwój „Galaxy Chip”, czyli CPU z autorskimi rdzeniami.

Dotychczas Samsung nie odnosił spektakularnych sukcesów w projektowaniu własnych procesorów. Układy Exynos nie cieszyły się w ostatnich latach najlepszą opinią, choćby ze względu na wysokie temperatury i słabszą wydajność w porównaniu do konkurencyjnych Snapdragonów od Qualcomm.Nie bez przyczyny koreański gigant w Galaxy S23 zrezygnował całkowicie z własnych Exynosów na rzecz Snapdragona 8 Gen 2.

Oczywiście Samsung ma ambitniejsze plany, a cel jest podobny do tego, co robi Apple, czyli możliwie największe uniezależnienie się od zewnętrznych firm. Co ciekawe jednak, firma miała zrezygnować z pomysłu rozwoju opracowywania własnych rdzeni CPU w 2019 roku, zwalniając 300 programistów z placówki Samsung Austin Research Center w Teksasie. Jednak od połowy 2021 roku Samsung zatrudnia inżynierów z AMD i Apple, którzy tworzyć mają zespół ds. customowej architektury. Pulse News podkreśla, że doświadczony programista, który był odpowiedzialny za rozwój procesorów w AMD, kieruje teraz zespołem „zajmującym się opracowywaniem rdzeni CPU”.

Według źródeł, Samsung zamierza wykorzystywać własne rdzenie CPU zarówno w smartfonach, jak i laptopach. Oczekuje się, że pierwsze procesory oparte na efektach pracy badawczo-rozwojowych firmy pojawią się w 2025 roku. Co więcej, Koreańczycy porzucić mają markę Exynos, zamiast tego nazywając je „Galaxy Chip”. Jednak pierwsze produkty Galaxy Chip prawdopodobnie nadal będą wykorzystywać rdzenie procesora oparte na architekturze Arm. Źródła Pulse News wskazują, że Samsung będzie gotowy do wprowadzenia własnej architektury rdzeni procesora dopiero w 2027 roku i to jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Zaprojektowanie rdzenia procesora, który nie korzysta z architektury ARM, a jednocześnie pozostaje konkurencyjny, byłoby nie lada wyczynem. Nie jest to jednak jedyna przeszkoda, którą musi przeskoczyć Samsung, bo problematyczna może być też kwestia kompatybilności oprogramowania. Ponadto, podobnie jak w przypadku, gdy Apple przeniósł się z Intela na własne SoC, może potrzebować obsługi emulacji w pewnym zakresie, co spowalnia wzrost wydajności architektury w okresie przejściowym. 

Jeśli „własne” procesory Samsunga nie są całkowicie nową architekturą, ale zamiast tego wykorzystują rdzenie RISC-V, mogą nie powodować tylu problemów z kompatybilnością. Na przykład Google ogłosiło już oficjalne wsparcie dla procesorów o architekturze RISC-V na początku tego roku. Innym wyzwaniem byłoby zainstalowanie systemu operacyjnego Windows na notebookach innych niż z układami Arm i x86.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung podobno przyspiesza prace nad własnymi rdzeniami CPU. Gigant ma ambitne plany

 0