Samsung podpisuje umowę z AMD na licencjonowanie architektury RDNA

Samsung podpisuje umowę z AMD na licencjonowanie architektury RDNA

W branży  technologicznej doszło właśnie do podpisania dość zaskakującej umowy pomiędzy dwoma gigantami, ponieważ na zawarcie wieloletniego partnerstwa zdecydowali się Samsung i AMD. Dzięki temu porozumieniu koreański producent smartfonów będzie licencjonował graficzne IP czerwonej ekipy i wykorzystywał je w swoich mobilnych urządzeniach, w tym także telefonach. W umowie wprost wymienia się, że AMD „pożyczać” będzie swoją ostatnio zaprezentowano architekturę RDNA południowokoreańskiemu potentatowi. Jako że technologia ta dostarczyć ma poprawioną wydajność przy niższym zapotrzebowaniu energetycznym i efektywniejsze pamięci, a to wszystko w mniejszym rozmiarze, to wydaje się, że się idealnie pasuje do mobilnego świata, gdzie liczy się przede wszystkim stosunek wydajności do energooszczędności.

AMD licencjonować będzie swoją ostatnio zaprezentowano architekturę graficzną RDNA południowokoreańskiemu gigantowi.

Samsung podpisuje umowę z AMD na licencjonowanie architektury RDNA

Prezes i dyrektor generalny AMD, dr Lisa Su, stwierdziła, że rozpowszechnianie się ich graficznych technologii Radeon w PC, konsolach do gier, chmurze czy też rynku HPC znacząco wzrosło w ostatnim czasie i są podekscytowani, że teraz mogą nawiązać współpracę z branżowym liderem na rynku mobilnym, jakim jest Samsung i tym samym przyczynić się do innowacji w zakresie grafiki w tym segmencie. Z kolei Inyup Kang, prezes działu LSI w Samsung Electronics, wyznał, że to strategiczne porozumienie z AMD pozwoli im na dostarczenie na rynek przełomowych graficznie produktów i rozwiązań dla przyszłych mobilnych zastosowań. Jak widać, nie brakuje tu typowego PR-owego gadania, a mało jest konkretów, w tym dotyczących warunków finansowych podpisanej umowy (te możemy poznać podczas ogłaszana przez AMD swoich wyników za drugi kwartał tego roku), ale twórcy Radeonów przyznali, że spodziewają się otrzymać „setki milionów dolarów w trakcie trwania tej umowy”.  

Wiadomo, że Samsung będzie uiszczał opłaty licencyjne i dodatkowe tantiemy, co oznacza, że AMD może liczyć na wpływy z każdego wyprodukowanego urządzenia korzystającego z ich grafiki. W tym wypadku umowa nie zakłada jednak typowej strategii na układy semi-custom, gdyż Koreańczycy mają po prostu licencjonować IP i wytwarzać własne układy na bazie technologii RDNA, a nie opierać się na rzeczywistym hardwarze AMD. Nie zmienia to jednak faktu, że dla Czerwonych efekt będzie podobny i ci w związku z tym mogą liczyć na dodatkowe źródło przychodów, a biorąc pod uwagę skalę sprzedaży Samsunga, zapewne nie będą to małe pieniądze. Jeśli dodamy do tego świetnie zapowiadające się procesory Ryzen, fakt, że AMD tworzyć ma SoC do kolejnej generacji konsol i coraz mocniejsze poczynania firmy na rynku serwerowym, to wygląda na to, że przyszłość przedsiębiorstwa wygląda bardzo obiecująco.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung podpisuje umowę z AMD na licencjonowanie architektury RDNA

 0