Samsung Portable SSD X5 - zewnętrzny dysk NVMe i problemy z throttlingiem

Samsung Portable SSD X5 - zewnętrzny dysk NVMe i problemy z throttlingiem

Samsung ujawnił właśnie swój pierwszy przenośny dysk SSD bazujący na interfejsie NVMe. Ten nazywa się Samsung Portable SSD X5 i wykorzystuje złącze Thunderbolt 3, co pozwala na naprawdę imponujące prędkości transferów. Produkt ten skierowany jest do profesjonalistów z branży IT oraz twórców wszelkiego rodzaju treści (np. wideo), którzy potrzebują sprzętu do szybkiego przenoszenia dużych plików. Producent chwali się nawet, że pozwala to przenieść 20 GB film 4K UHD w zaledwie 12 sekund. Warto jednak mieć na uwadze, że aby wykorzystać potencjał tego dysku, potrzebować będziemy PC lub Macka ze stosownym portem Thunderbolt 3, który zapewnia przepustowość rzędu 40 Gb/s, ponieważ dysk nie zapewnia wstecznej kompatybilności i nie zadziała ze zwykłym złączem USB.

Samsung obiecuje prędkość odczytu danych do 2800 MB/s, a zapisu do 2300 MB/s (2100 MB/s dla modelu o najniższej pojemności).

Samsung Portable SSD X5 - wydajny zewnętrzny dysk SSD z interfejsem NVMe

Samsung Portable SSD X5 zamknięto w całkowicie metalowej obudowie pomalowanej farbą z błyskiem, a pod spodem zastosowano antypoślizgowe tworzywo. Wewnątrz znajdziemy zaś specjalną ramę antywstrząsową, która zabezpiecza dysk na wypadek upadków z wysokości do dwóch metrów. Całość zaś waży tylko 150 gramów, czyli mniej więcej tyle, co przeciętny smartfon. Dostępne pojemności to 2 TB, 1 TB i 500 GB, ale najważniejsza jest tu jednak wydajność, ponieważ Samsung obiecuje prędkość odczytu danych do 2800 MB/s, a zapisu do 2300 MB/s (2100 MB/s dla modelu o najniższej pojemności). Koreańczycy chwalą się także zastosowaniem technologii Dynamic Thermal Guard i radiatora, które zapobiegać mają przegrzewaniu się dysków. Producent określa taki układ chłodzenia mechanicznym, ale chyba nieco na wyrost (brak tu wentylatora, jedynie pasywny radiator).  

Samsung Portable SSD X5 - wydajny zewnętrzny dysk SSD z interfejsem NVMe

Zdaje się, że Samsung powinien jednak rozważyć zastosowanie w tym wypadku wentylatora albo przynajmniej aluminiowego radiatora zamiast takiego ze stopu magnezu. Jak wynika bowiem z pierwszych testów (w tym portalu AnandTech), dysk ma tendencję do przegrzewania się i tym samym throttlingu wydajności. Recenzenci podkreślają, że w obudowie brakuje dodatkowych obszarów rozprowadzania ciepła, co wraz z mało efektywnym systemem chłodzenia powoduje, że dysk Samsunga w większym stopniu podlega zjawisku throttlingu w porównaniu do innych dysków SSD z interfejsem Thunderbolt 3, które są dostępne na rynku. Trzeba przy tym brać pod uwagę jeszcze dość wysokie ceny tych nośników, ponieważ Portable SSD X5 wyceniono na 400 USD za 500 GB, 700 USD za 1 TB i 1400 USD za 2 TB. Ich premiera odbędzie się 3 września.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung Portable SSD X5 - zewnętrzny dysk NVMe i problemy z throttlingiem

 0