Samsung pracuje nad autorskim GPU

Samsung pracuje nad autorskim GPU

Zdaje się, że Samsung zamierza pójść śladami Apple i w większym stopniu postawi na autorskie komponenty, uniezależniając się tym samym od zewnętrznych dostawców. Najnowsze doniesienia wskazują, że koreański gigant szykuje własne GPU.

Jakiś czas temu pojawiły się informacje sugerujące, że Samsung chciał, by to AMD lub NVIDIA dostarczali mu układy graficzne do procesorów Exynos, ale nic z tego nie wyszło. Prawdopodobnie też z tego powodu zdecydował się na podobny krok jak w ubiegłym roku Apple, które zrezygnowało z usług Imagination Technologies na rzecz autorskich GPU. Co ciekawe, kalifornijski zespół Samsunga, który odpowiedzialny jest za opracowanie alternatywy dla układów Mali od ARM, podbierać ma pracowników od Qualcomm, AMD czy NVIDII, wykorzystując ich talent w pracach nad grafiką dla Exynosów. Są to jednak niepotwierdzone informacje, więc warto podchodzić do nich z odpowiednim dystansem.

Samsung zamierza pójść śladami Apple i w większym stopniu postawi na autorskie komponenty, uniezależniając się tym samym od zewnętrznych dostawców

Samsung pracuje nad autorskim GPU

Samsung celować ma oczywiście w stworzenie flagowego GPU, ale swoją przygodę z układami graficznymi zamierza rozpocząć od bardziej budżetowego segmentu, nabierając w ten sposób więcej doświadczenia i ograniczając ryzyko. Druga generacja powinna już jednak trafić do high-endowych smartfonów, ale może być wykorzystana również w innych zastosowaniach (np. goglach VR, autonomicznych autach czy w maszynowym uczeniu). Rdzenie Mongoose stosowane w CPU Exynosów zapewniają wyższą wydajność od Cortex-A i jeśli koncernowi uda się powtórzyć ten sukces na polu GPU, to może okazać się, że Koreańczycy rzeczywiście nie będą potrzebować już brytyjskiego ARM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung pracuje nad autorskim GPU

 0