Samsung prezentuje Exynosa 2200, pierwszy mobilny SoC z GPU AMD

Samsung prezentuje Exynosa 2200, pierwszy mobilny SoC z GPU AMD

Po tym jak odwołano prezentację nowego Exynosa od Samsunga, która planowana była na 11 stycznia, sądziliśmy, że SoC zostanie pokazany dopiero w przyszłym miesiącu, tymczasem koreański gigant potrzebował zaledwie dodatkowego tygodnia. Tym samym Exynos 2200 z GPU od AMD w końcu oficjalnie debiutuje na rynku. 

Samsung ogłosił właśnie Exynosa 2200, swój nowy procesor mobilny do smartfonów. To pierwszy mobilny SoC, który zawiera GPU bazujące na architekturze AMD RDNA 2, umożliwiającej takie funkcje, jak akcelerowany sprzętowo ray tracing, co dotychczas wydawało się nieosiągalne w segmencie smartfonów i tabletów. Współpraca z AMD trwa już od dawna, ponieważ obie firmy po raz pierwszy ogłosiły umowę licencyjną w 2019 r., a następnie AMD potwierdziło w zeszłym roku, że „następny flagowy mobilny SoC” Samsunga będzie wykorzystywał technologię RDNA 2. 

Exynosa 2200 to pierwszy mobilny SoC, który zawiera GPU bazujące na architekturze AMD RDNA 2, umożliwiającej takie funkcje, jak akcelerowany sprzętowo ray tracing.

Exynos 2200 jest produkowany w 4 nm procesie technologicznym EUV od Samsunga. Samsung nazywa zastosowany tu procesor graficzny „Xclipse”, a David Wang, starszy wiceprezes AMD ds. technologii GPU Radeon, powiedział w oświadczeniu, że jest to „pierwszy wynik wielu planowanych generacji GPU RDNA w układach SoC Exynos”, więc spodziewać możemy się długiej współpracy obu firm.

Po stronie CPU Exynoss 2200 wykorzystuje rdzenie Armv9: jeden „flagowy rdzeń Cortex-X2” o dużej mocy, trzy rdzenie Cortex-A710 zapewniające zrównoważoną wydajność i cztery bardziej energooszczędne rdzenie Cortex-A510. Istnieje również ulepszona jednostka NPU, która według Samsunga oferuje dwukrotnie wyższą wydajność niż jej poprzednik, a architektura ISP została zaprojektowana tak, aby obsługiwać czujniki aparatu o rozdzielczości do 200 megapikseli- takowy Samsung ogłosił w zeszłym roku.

Najwyższej klasy układy Exynos Samsunga zwykle trafiają do flagowej serii telefonów Galaxy S, chociaż modele sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i na niektórych innych rynkach wykorzystują układy Snapdragon firmy Qualcomm. Inni producenci telefonów, tacy jak Vivo, od czasu do czasu używają chipów Exynos w swoich urządzeniach, ale prawdopodobnie będziemy musieli poczekać, aż Galaxy S22 trafi na rynek, aby dowiedzieć się, czy technologia AMD przełoży się na znaczący skok w wydajności mobilnych GPU.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung prezentuje Exynosa 2200, pierwszy mobilny SoC z GPU AMD

 0