Samsung prezentuje pierwszy konsumencki telewizor MicroLED. Nadchodzi zmierzch OLED-ów?

Samsung prezentuje pierwszy konsumencki telewizor MicroLED. Nadchodzi zmierzch OLED-ów?

Samsung zaprezentował dziś telewizor MicroLED o przekątnej 110”. Nowy model wykorzystuje technologię samoemisyjnej diody LED, którą firma zastosowała w modułowym ekranie The Wall w 2018 roku. MicroLED według pierwotnych zapowiedzi, oferować ma więc wszystkie zalety OLEDów, ale jednocześnie pozbawione jest ich wad (np. wypalania obrazu). Tym technologia ta po raz pierwszy dostępna jest w telewizorze, który skierowany jest do użytkowników domowych. Nowy MicroLED 110” zadebiutował w Korei Południowej, a w pierwszym kwartale 2021 będzie dostępny także na innych rynkach. W przeciwieństwie do swojego modułowego odpowiednika, w MicroLED 110” proces instalacji i kalibracji został usprawniony, dzięki czemu nie potrzebujemy specjalisty do jego konfiguracji i wszystkim możemy zająć się samodzielnie. 

Samsung zaprezentował dziś telewizor MicroLED o przekątnej 110”. Nowy model wykorzystuje technologię samoemisyjnej diody LED...

Ultraduże ekrany wymagają nowych standardów jakości obrazu i wysokiej rozdzielczości. Samsung zaproponował więc szereg innowacji, które wykorzystano w nowym 110-calowym telewizorze MicroLED. Wśród nich m.in. mikrometrowe diody LED, dzięki którym można było wyeliminować podświetlenie i filtry barw używane w konwencjonalnych ekranach. W to miejsce zastosowano samoświecące piksele, indywidualnie produkujące światło i kolor. Telewizor wyświetla 100% gamy barw DCI i Adobe RGB, precyzyjnie odwzorowując obrazy o szerokim spektrum kolorów zarejestrowane profesjonalnymi lustrzankami cyfrowymi. 110-calowy telewizor aż prosił się jednak rozdzielczość 8K, ale będziemy musieli zadowolić się w tym przypadku 4K, które wciąż oferować powinno ostry obraz. 

Telewizor wyposażono w nowy procesor Micro AI, a MicroLED 110” zapewniać ma świetną jakością obrazu przez długi czas, ponieważ MicroLED wytwarza się z materiałów nieorganicznych, które są bardzo trwałe. Przekłada się to na cykl życia użytych diod sięgający do 100 000 godzin, a zatem ponad dekadę. Dotychczas masowa produkcja ekranu MicroLED o tak niewielkiej przekątnej jak 110”, który w dodatku można z łatwością zainstalować w domu, nie była możliwa. Samsung opracował jednak nową technologię montażu, która – w połączeniu z nowym procesem produkcji zainspirowanym działalnością firmy w dziedzinie półprzewodników – pozwoliła uprościć produkcję, transport i instalację technologii MicroLED. Te same innowacje umożliwią w przyszłości wytwarzanie nawet mniejszych modeli MicroLED.

Ponadto producent chwali się, że ramki zostały całkowicie usunięte, dzięki czemu ekran zajmuje aż 99,99% powierzchni z przodu telewizora. By maksymalnie wykorzystać możliwości ekranu MicroLED 110”, Samsung wprowadził i zoptymalizował szereg rozwiązań znanych ze telewizorów Smart TV. Widzowie mogą np. wygodnie korzystać z funkcji Multi View, by na podzielonym ekranie oglądać jednocześnie treści pochodzące nawet z 4 różnych źródeł. Każda z części podzielonego ekranu ma przekątną wynoszącą 55″. Używając tej funkcji, użytkownicy mogą korzystać z kilku podłączonych urządzeń zewnętrznych i śledzić wiadomości, oglądać filmy czy treści z innych aplikacji w jednym miejscu – mogą zatem np. oglądać kilka wydarzeń  sportowych równocześnie lub grać, od czasu do czasu zerkając na odtwarzany w streamingu poradnik gracza.

To jednak nie wszystko, ponieważ telewizor posiada wbudowany Majestic Sound System. Zapewnia on dźwięk przestrzenny 5.1 bez zewnętrznego głośnika. Dodatkowo funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem Pro (Object Tracking Sound Pro) identyfikuje poruszające się na ekranie obiekty i tak kieruje dźwiękiem, by zdawał się „śledzić” ich ruch. Zatem gdy w oglądanym filmie nad bohaterem przelatuje samolot, widz odniesie wrażenie, jakby nad jego głową ryczały silniki maszyny. Zaprezentowany dziś w Korei MicroLED 110’’ będzie dostępny na światowych rynkach w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung prezentuje pierwszy konsumencki telewizor MicroLED. Nadchodzi zmierzch OLED-ów?

 0