Samsung przedstawia dyski SSD 870 QVO o pojemności nawet 8 TB

Samsung przedstawia dyski SSD 870 QVO o pojemności nawet 8 TB

Samsung zaprezentował swoją drugą generację dysków SSD bazujących na pamięciach quad-level cell (QLC), czyli 870 QVO. Koreański gigant mocno w tym przypadku postawił na pojemność tych nośników, oferując swój pierwszy konsumencki nośnik półprzewodnikowy o pojemności aż 8 TB. Producent podkreśla, że dotychczas musieliśmy wybierać pomiędzy wyższą wydajnością zapewnianą przez dyski SSD a większą pojemnością oferowaną przez tradycyjne mechaniczne dyski twarde (HDD). Nośniki z serii 870 QVO mają łączyć oba te światy, zapewniając nam „optymalny wybór dla mainstreamowych pecetów, gdzie użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wydajność i opłacalność”. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tu o budżetowych SSD, korzystających z interfejsu SATA, więc nie ma co nastawiać się na imponującą wydajność, ale i tak otrzymamy kilkukrotnie szybsze dyski.    

870 QVO to pierwszy konsumencki nośnik półprzewodnikowy Samsunga o pojemności aż 8 TB.

Dyski z serii Samsung 870 QVO oferują sekwencyjny odczyt i zapis danych dochodzący do odpowiednio 560 MB/s i 530 MB/s. Prędkości losowego odczytu i zapisu wynoszą z kolei odpowiednio 98K IOPS i 88K IOPS, co stanowić ma o 13% lepszy wynik niż w poprzednikach  z serii 860 QVO. Dyski te korzystają z kontrolera MKX i bazują na autorskich 96-warstwowoych pamięciach QLC V-NAND od Samsunga. Pomimo zastosowania 4-bitowych pamięci, przeciętny użytkownik nie musi się raczej obawiać o wytrzymałość tych nośników, ponieważ wskaźnik TBW dla 8 TB modelu wynosi aż 2880 zapisów, co oznacza, że trzeba by całkowicie nadpisać dysk 360 razy zanim odnotujemy jakieś problemy. Wytrzymałość na poziomie 360 zapisów tyczy się też mniejszych pojemności.

Seria Samsung 870 QVO dostępna jest w czterech pojemnościach: 1 TB. 2 TB, 4 TB i 8 TB. Ich ceny wynoszą 129,99 USD (ok. 600 zł) za 1 TB, 249,99 USD (ok. 1200 zł) za 2 TB i 499,99 USD za 4 TB. Model o pojemności 8 TB zadebiutuje dopiero w sierpniu i na chwilę obecną producent nie zdradził jeszcze jego ceny. Te jednak nie zachęcają nawet w przypadku mniejszych pojemności, ale Samsung przyzwyczaił na już do tego, że ceni swoje SSD. Głównym problemem 870 QVO jest tu jednak fakt, że konkurencja nie śpi i firma Sabrant zaprezentowała ostatnio 8 TB SSD PCIe o znacznie lepszych osiągach. Co prawda ten kosztuje aż 1500 USD, ale dla entuzjastów może się to okazać lepsza propozycja.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung przedstawia dyski SSD 870 QVO o pojemności nawet 8 TB

 0