Najwyraźniej Samsung także poczuł gorączkę złota i największy producent układów scalonych na świecie postanowił wejść w biznes kryptowalut. Koreański gigant rozpoczął właśnie masową produkcję układów scalonych ASIC, wyspecjalizowanych do wydobywania kryptowalut takich jak Bitcoin.
Koreański portal The Bell jako pierwszy ujawnił te informacje, cytując przedstawiciela Samsunga. Co ciekawe, z doniesień wynika, że koncern nawiązał współpracę z firmą Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), czyli jednym z największych producentów półprzewodników na świecie, co wydaje się dość zaskakujące, ponieważ oba podmioty są bezpośrednimi rywalami na rynku. Wracając jednak do wyspecjalizowanych układów scalonych, określanych jako ASIC (application specific integrated circuit), te mogą okazać się alternatywą dla systemów, które do kopania kryptowalut wykorzystują karty graficzne (choć w tym konkretnym przypadku mówi się o Bitcoinie, to niewykluczone są bardziej uniwersalne rozwiązania). W takim przypadku, jeśli górnicy otrzymają wyspecjalizowany sprzęt, może odciążyć to ograniczone moce przerobowe fabryk układów graficznych, a co za tym idzie przełoży się na lepszą dostępność kart graficznych dla graczy w normalnych cenach. To jednak dość daleko idące rozważania i nie należy spodziewać się tu jakichś istotnych zmian w najbliższym czasie.
Wejście Samsunga na rynek kryptowalut w dłuższej perspektywie może okazać się korzystne dla graczy
Samsung niedawno poinformował już o rozpoczęciu masowej produkcji 16 Gb układów pamięci GDDR6. Te oferują lepszą efektywność energetyczną i wyższą przepustowość, a koncern nie ukrywał, że wykorzystywane mogą być w kopaniu. Poza tym, nie jest to pierwszy raz, kiedy Samsung wykazuje zainteresowanie kryptowalutami i w październiku zeszłego roku zaprezentował efektywną koparkę kryptowalut zbudowaną z 40 egzemplarzy Galaxy S5, stworzoną w ramach inicjatywy upcyklingu. Wygląda więc na to, że koreański gigant zamierza zawalczyć z Bitmain, czyli liderem branży sprzętu do kopania, który obecnie kontroluje ponad 70% tego rynku (a przynajmniej sam tak podaje). Zarówno on, jak i Canaan Creative, korzystają z usług TSMC do produkcji układów scalonych, a tajwański producent dzięki zamówieniom z sektora kryptowalut zwiększył swoje kwartalne przychody o jakieś 350-400 mln USD.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung rozpoczął produkcję układów ASIC do kopania kryptowalut