Samsung szykować ma gamingowy smartfon Galaxy z autorskim GPU

Samsung szykować ma gamingowy smartfon Galaxy z autorskim GPU

Razer niewątpliwie rozpoczął trend na typowo gamingowe smartfony na Androidzie, tworzone głównie z myślą o graniu i oferujące w tym celu specjalne funkcjonalności (jak np. 120 Hz wyświetlacz). Za amerykańską firmą podążyli jednak inni producenci i dziś jest już dość tłoczno w tym segmencie, ponieważ wydaje się, że każda licząca się firma chce posiadać taki sprzęt w swojej ofercie. Wkrótce do tego grona dołączyć może również Samsung, czyli największy producent androidowych telefonów, który co prawda mocno podkreślał gamingowe możliwości Galaxy Note 9 (udało się nawet załatwić czasową wyłączność na beta testy Fortnite), ale to wciąż bardziej biznesowy model niż urządzenie dedykowane graczom. Pierwsze doniesienia o przygotowywanym przez Samsunga smartfonie do gier z rodziny Galaxy docierały do nas już w lipcu tego roku, a najnowsze przecieki zdają się potwierdzać, że Koreańczycy zamierzają powalczyć z Razer Phone, ASUS ROG Phone, Nubia Red Magic czy Xiaomi BlackShark.

Samsung może wkrótce wskoczyć do walki w segmencie gamingowych smartfonów i to od razu z autorskim układem graficznym. 

Samsung szykować ma gamingowy smartfon Galaxy z autorskim GPU

Plotki sugerują ponadto, że koreański gigant może w tym celu zdecydować się na opracowanie nowego autorskiego mobilnego GPU. Trzeba przyznać, że jest to jak najbardziej prawdopodobny scenariusz, ponieważ Samsung jest dużym graczem na rynku układów scalonych i sam projektuje własne procesory Exynos dla smartfonów, które trafiają do międzynarodowych wariantów urządzeń z rodziny Galaxy (amerykańskie wersje przeważnie otrzymują SoC Snapdragon od Qualcomm). Warto podkreślić, że źródłem tej informacji jest chiński bloger Ice Universe, który zasłynął już sprawdzonymi przeciekami z branży mobilnej, więc uznać można go za wiarygodnego informatora. Niemniej jednak, jak zawsze w tego typu przypadkach, lepiej zachować nutkę sceptycyzmu, tym bardziej, że nawet jeśli Samsung pracuje nad takowym układem graficznym i gamingowym smartfonem, nie mamy pewności, że te w ogóle ujrzą światło dzienne.

Warto przypomnieć jednak o doniesieniach z połowy tego roku, kiedy to mówiono, że koreański gigant kończy już pracę nad przełomowym układem graficznym o nazwie SGPU (skrót od Samsung’s GPU). To bazować ma na kompletnie nowym designie i potencjalnie skalować się do bardzo szerokiego pola zastosowań - od smartfonów, w których najpewniej będzie wykorzystane w pierwszej kolejności, aż po superkomputery. Do prac nad SGPU Samsung ściągnąć miał weterana branży, doktora Chien-Ping Lu, znanego jako CP, który zająć miał się dopieszczeniem tej technologii, by zapewnić jej sukces już na starcie. CP znany jest choćby z pracy dla NVIDII, gdzie odpowiedzialny był za wyprzedzające swój czas zintegrowane układy graficzne nForce, a następnie pracował dla MediaTeka, gdzie zajmował się mobilnymi GPU. Niewykluczone, że GPU, które trafi do gamingowego smartfona Samsunga, to właśnie to przełomowe SGPU, co nadaje sprawie dodatkowego smaczku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung szykować ma gamingowy smartfon Galaxy z autorskim GPU

 0