Samsung szykuje headset XR, który pozwoli nam poczuć zapach

Samsung szykuje headset XR, który pozwoli nam poczuć zapach

Samsung wspólnie z Google i Qualcomm opracowuje nowy wysokiej klasy headset rozszerzonej rzeczywistości (XR). W sierpniu do sieci wyciekły zdjęcia prototypu gogli, przedstawiające kamery śledzące RGB i czujnik głębi. Nowa plotka sugeruje, że urządzenie pozwoli użytkownikom poczuć zapach wirtualnych środowisk i obiektów.

Samsung XR pozwoli nam poczuć zapachy

Według tweeta zaufanego autora przecieków i użytkownika X, @Tech_Reve, zestaw słuchawkowy Samsung XR będzie charakteryzował się ultrawysoką gęstością pikseli na poziomie 3000 ppi. Mówi się, że podobnie jak sprzęt Apple Vision Pro, gogle Koreańczyków obsługują śledzenie dłoni. Źródło twierdzi, że headset XR będzie w pewnym stopniu wykorzystywał też zapach.

Nowa plotka sugeruje, że headset XR od Samsunga pozwoli użytkownikom poczuć zapach wirtualnych środowisk i obiektów.

Nie jest jasne, czy urządzenie będzie w stanie wykryć zapachy z prawdziwego otoczenia lub czy będzie wyposażone w zaawansowaną technologię syntezy w celu wytworzenia sztucznych zapachów. Jeśli Samsung postawi na to drugie rozwiązanie, byłby to duży przełom, ponieważ żadnemu dużemu producentowi elektroniki użytkowej nie udało się dodać skutecznej technologii zapachu do gogli VR lub AR.

Qualcomm XR

Oczekuje się, że urządzenie będzie działało na bazie procesora Qualcomm XR, wbrew wcześniejszym plotkom, że będzie go zasilał układ Exynos 2200 firmy Samsung. Korzysta również z systemu operacyjnego opracowanego wspólnie z Google.

Mówi się również, że nowy headset XR zostanie zaprezentowany podczas Samsung LSI Tech Day. Wydarzenie odbędzie się 5 października w San Jose i firma omówi w jego trakcie technologie przyszłości, takie jak sztuczna inteligencja, 5G i wizja maszynowa.

Samsung próbował już swoich sił w branży wirtualnej rzeczywistości. Firma wypuściła kilka modeli gogli Gear VR w latach 2015–2017, ale te współpracowały tylko ze smartfonami Galaxy. Uważa się, że nowy headset XR będzie samodzielnym urządzeniem, więc nie będzie tak ograniczony jak Gear VR. 

Microsoft jest z kolei jedną z firm inwestujących najwięcej w rynek AR. W 2021 roku otrzymał 10-letni kontrakt na dostawę tych headsetów dla wojska. Niedawno druga generacja urządzenia AR opartego na Hololens, zwana IVAS (Integrated Visual Augmentation System), została zatwierdzona przez armię amerykańską.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung szykuje headset XR, który pozwoli nam poczuć zapach

 0