Samsung wprowadził niezwykle szybką pamięć LPDDR5X o przepustowości 10,7 Gbps

Samsung wprowadził niezwykle szybką pamięć LPDDR5X o przepustowości 10,7 Gbps

Samsung kontynuuje innowacje w dziedzinie pamięci mobilnych, wprowadzając na rynek nową generację pamięci LPDDR5X. Ta najnowsza wersja przewyższa poprzednika pod względem prędkości, oferując imponujące osiągi na poziomie 10,7 Gbps. Nowe chipy znajdą zastosowanie przede wszystkim w grafice i aplikacjach sztucznej inteligencji.

Urządzenia mobilne, nie tylko telefony komórkowe i tablety, ale często także laptopy, zwykle opierają się na szybkiej pamięci LPDDR. Te charakteryzują się dużą szybkością, ale i niskim zużyciem energii, a Samsung przygotował ich kolejną iterację. Nowe chipy LPDDR5X zapewniają prędkość 10,7 Gbps na pin, co jest znaczącym krokiem naprzód w stosunku do poprzednich wersji. Jest to stosunkowo ważny parametr, ponieważ od szybkości tej pamięci zależy coraz więcej możliwych zadań, które komputer może wykonać.

"Nowe LPDDR5X to optymalne rozwiązanie dla przyszłych aplikacji na urządzeniach i oczekuje się, że ich zastosowanie będzie szersze w komputerach stacjonarnych, akceleratorach, serwerach i samochodach".

Oprócz ogólnej szybkości komputera (określanej przez szybkość pamięci RAM), wpływa to również w dużym stopniu na wydajność grafiki, ponieważ pamięć ta może być wykorzystywana przez zintegrowane układy GPU w procesorach, a najszybszy możliwy dostęp tutaj również wpłynie na wynikową wydajność grafiki. Nowoczesne procesory mobilne mają również zintegrowane jednostki NPU do akceleracji algorytmów sztucznej inteligencji i tutaj również wysoka przepustowość pamięci jest bardzo ważna. Nowe układy mogą jednak znaleźć zastosowanie także w różnego rodzaju akceleratorach czy w sektorze motoryzacyjnym.

Samsung produkuje te pamięci w 12 nm procesie technologicznym i według producenta mają one o 25% wyższą wydajność i ponad 30% większą pojemność w porównaniu do poprzedniej generacji. Tym samym powinno być możliwe wyprodukowanie mobilnej pamięci DRAM o pojemności 32 GB w pojedynczym chipie. Zwiększono również wydajność energetyczną, o 25%. Wydłuży to żywotność baterii, a także nieznacznie obniży koszty energii (szczególnie ważne we wdrożeniach komputerów przemysłowych).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung wprowadził niezwykle szybką pamięć LPDDR5X o przepustowości 10,7 Gbps

 0