Samsung wróci do swoich procesorów? Tak wygląda specyfikacja Exynosa 2400

Samsung wróci do swoich procesorów? Tak wygląda specyfikacja Exynosa 2400

W przypadku niedawno wprowadzonej serii Galaxy S23, Samsung zrezygnował z własnego chipu Exynos 2300 na rzecz Snapdragona 8 Gen 2. Koreańczycy mają jednak w planach przywrócić autorskie procesory do łask. Leaker o pseudonimie Ice Universe udostępnił specyfikację układu, który nazwal Exynosem 2400. Chip może pojawić się wraz z premierą serii Galaxy S25.

Wraz z premierą smartfonów z linii Galaxy S23, Samsung kompletnie zrezygnował z kolejnej wersji autorskiego chipu Exynos na rzeczy lepszego układu Qualcomma. Mówi się, że dopiero seria Galaxy S25 przywróci Exynosa do łask. Informator o pseudonimie Ice Universe udostępnił w sieci częściową specyfikację chipu, który nazwał Exynosem 2400. Według autora wpisu, układ dysponuje łącznie 10 rdzeniami. Jeden z nich to nieznany jeszcze Cortex-X4. Oprócz niego, na pokładzie obecne mają być 2 jednostki Cortex-A720 (HF), 3x Cortex-A720 (LF) oraz 4 rdzenie Cortex-A520 przeznaczone do zadań wymagających mniejszej mocy obliczeniowej. Żadna z tych jednostek nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, więc ciężko oszacować wydajność Exynosa 2400.

Według autora wpisu, Exynos 2400 dysponuje łącznie 10 rdzeniami. Jeden z nich to nieznany jeszcze Cortex-X4.

Specyfikacja Samsung Exynos 2400

Niestety, na tym kończą się informacje od Ice Universe. Być może w niedalekiej przyszłości poznamy więcej szczegółów. Koreańskiemu gigantowi udało się już zwiększyć uzysk z produkcji chipów w technologii 3 nm GAA. Bardzo możliwe, że Exynos 2400 będzie korzystał właśnie z tego procesu lub jego ulepszonej wersji. Jednym z problemów dotychczasowo wypuszczanych procesorów Samsunga były wysokie temperatury. Zaawansowana litografia powinna pomóc w jego rozwiązaniu. 

Samsung musi naprawdę wierzyć w możliwości swojego przyszłego układu, jeśli faktycznie ma w planach zastąpienie nim propozycji Qualcomma. Koreańczycy mogą podejść do tematu nieco bezpieczniej i znów oferować smartfony Galaxy S w wersjach z dwoma różnymi procesorami w zależności od rynku. Na tę chwilę przedstawione informacje o Exynosie 2400 należy traktować wyłącznie jako ciekawostkę. Jest jeszcze zwyczajnie za wcześnie, aby móc w jakikolwiek sposób potwierdzić ten przeciek.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung wróci do swoich procesorów? Tak wygląda specyfikacja Exynosa 2400

 0