Samsung wypuszcza 8 TB dysk SSD NVMe w formacie NF1

Samsung wypuszcza 8 TB dysk SSD NVMe w formacie NF1

Samsung Electronics wypuścił na rynek najpojemniejszy dysk SSD typu NVMe. Mowa tu o 8 TB modelu NF1 SSD przeznaczonym do profesjonalnego wykorzystania w centrach danych.

Pomimo wysokiej wydajności i rekordowej pojemności, najbardziej unikalną cechą tego nośnika wydaje się jego niewielki rozmiar. Koreańskiemu gigantowi udało się bowiem upchnąć 8 TB w formacie NF1 znanym też jako Next-generation Small Form Factor (NGSFF), który mierzy zaledwie 11 x 3,05 cm i zagęszczenie danych jest tu trzykrotnie większe niż w dyskach M.2. Dysk ten wykorzystuje 16 chipów NAND o pojemności 512 GB, z czego każda kość składa się z 16-warstowowych 256 gigabitowych pamięci V-NAND (3-bitowych). Pozwoliło to na zwiększenie pojemności serwerowego racka 2U do 576 TB. Jeśli zaś chodzi o wydajność, 8 TB dysk wykorzystuje protokół NVMe 1.3 i wspiera interfejs PCIe 4.0. Prędkość sekwencyjnego odczytu danych to 3100 MB/s, a zapisu 2000 MB/s. Z kolei losowy odczyt danych wynosi 500000 IOPS, a zapis 50000 IOPS. By radzić sobie z wymagającymi zadaniami, wykorzystywane jest tu również 12 GB pamięci LPDDR4 DRAM jako tymczasowa przestrzeń cache.

Pomimo faktu wysokiej wydajności i rekordowej pojemności, najbardziej unikalną cechą tego nośnika wydaje się jednak jego niewielki rozmiar

Samsung wypuszcza 8 TB dysk SSD NVMe w formacie NF1

W przypadku nośników skierowanych do intensywnego profesjonalnego zastosowania, istotną rolę odgrywa zawsze również wytrzymałość. Samsung jest przekonany, że jego nowy dysk nie będzie mieć problemów nawet z ekstremalnymi zadaniami, umożliwiając dzienny zapis nawet 1,3 pojemności całego nośnika, czyli jakieś 10 TB zapisu danych przez 3 lata trwania okresu gwarancyjnego. W drugiej połowie tego roku producent zamierza zaś wypuścić podobny produkt, ale wykorzystujący 512 gigabitowe kości V-NAND zamiast 256 Gb układów. Nie wiemy jednak, czy w związku z tym spodziewać możemy się SSD o pojemności 16 TB. Choć nie jest to sprzęt skierowany do typowego użytkownika (choćby ze względu na cenę), to z konsumenckiego punktu widzenia każdy postęp w tym segmencie powinien przekładać się na szybsze pojawianie się na rynku tańszych i bardziej zaawansowanych produktów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung wypuszcza 8 TB dysk SSD NVMe w formacie NF1

 0