Samsung zaleca regularne skanowanie telewizorów QLED w poszukiwaniu wirusów

Samsung zaleca regularne skanowanie telewizorów QLED w poszukiwaniu wirusów

Posiadacie telewizor smart TV od Samsunga z rodziny QLED? Jeśli tak, to w takim razie popularny producent radzi, by regularnie sprawdzać sprzęt za pomocą wbudowanego programu antywirusowego w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Jak nietrudno się domyślić, nie spotkało się to ze zbyt ciepłym przyjęciem sporej grupy użytkowników. Informacja ta przekazana została przez koreańskiego giganta za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze, gdzie opublikowano post, w którym przeczytać można było, że „skanowanie naszych komputerów na wypadek złośliwych wirusów jest istotne, by te działały płynnie. A ma to także zastosowanie dla naszych QLED TV, jeśli te podłączone są do sieci Wi-Fi”. Tweet zawierał także filmik instruktażowy, pokazujący jak dokonać tego procesu, co wiąże się z udaniem do ogólnych ustawień telewizora, następnie menadżera systemu, opcji bezpieczeństwa Smart i wybrania skanowania.

Producent sugerował dokonywanie skanowania telewizora co najmniej co kilka tygodni.

Co ciekawe jednak, Samsung dość szybko usunął ten nieco kontrowersyjny post ze swojego konta, co nie oznacza, że jego treść nie była istotna czy nie odzwierciedlała prawdy. Tym bardziej, że w toku konwersacji z użytkownikami, producent sugerował dokonywanie skanowania telewizora co najmniej co kilka tygodni. W związku pojawieniem się tej informacji, wiele osób zastanawiało się, czy nie jest to przypadkiem reakcja na właśnie odkryte przez Samsunga nowe zagrożenie w smart TV tej firmy, ale zapytany wprost, przedstawiciel producent stwierdził, że opublikowany post miał mieć po prostu zadanie edukacyjne”, co sugerować może, że nie powinniśmy mieć powodów do obaw, przynajmniej większych niż sprzed komunikatu Koreańczyków.

Trzeba jednak podkreślić, że eksperci od dłuższego czasu alarmują, że tzw. Smart TV stały się obiektem ataków hakerów i już w 2016 roku widzieliśmy tego bardzo dobry przykład, kiedy to modele od LG zainfekowane były przez wariant ransomware o nazwie Cyber.Police, ale ten problem udało się rozwiązać fabrycznym resetem ustawień urządzeń. Zastanawia więc, czemu Samsung teraz zaleca skanowanie swoich TV co kilka tygodni, pomimo iż funkcja ta znajduje się w jego produktach od kilku lat i jak zauważa wielu użytkowników, czemu skanowanie to nie jest przeprowadzane automatycznie. Warto przypomnieć, że na początku roku firma rozszerzyła swoją umowę z McAfee, dzięki czemu programy antywirusowe tego producenta są preinstalowane na wszystkich telewizorach Samsunga produkowanych w 2019 roku.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zaleca regularne skanowanie telewizorów QLED w poszukiwaniu wirusów

 0