Samsung zapowiada Exynosa 9810 - układ, który trafi do Galaxy S9

Samsung zapowiada Exynosa 9810 - układ, który trafi do Galaxy S9

Co prawda Samsung już pod koniec zeszłego roku pochwalił się nagrodą zdobytą przez procesor Exynos 9810, ale dopiero teraz koreański producent zdecydował się na oficjalną zapowiedź tego SoC, który zapewne napędzać będzie jego tegoroczne flagowe smartfony.

Układ ten produkowany będzie na bazie 10 nm procesu litograficznego FinFET drugiej generacji i otrzyma 8 zupełnie nowych rdzeni CPU, z czego 4 wysokowydajne, które osiągać będą prędkości do 2,9 GHz oraz 4 energooszczędne. Samsung zapewnia, że spodziewać możemy się tu dwukrotnie wyższej wydajności jednordzeniowej  i o 40% lepszej wielordzeniowej w porównaniu do poprzednika, czyli zeszłorocznego procesora Exynos 8895. Na weryfikację tych obietnic będziemy musieli jednak poczekać do pierwszych testów i dopiero wtedy przekonamy się, czy najnowszy SoC Koreańczyków powalczy o palmę pierwszeństwa z niezwykle wydajnym A11 Bionic od Apple. Poza tym, Exynos 9810 wyposażono w modem LTE Cat.18 oferujący prędkość pobierania na poziomie 1,2 Gb/s i wysyłania 200 Mb/s. Wydajność graficzna wzrosnąć ma zaś o 20%, a to za sprawą GPU Mali-G72, a odtwarzanie wideo wspierać będzie kodeki 10-bit HEVC i VP9.

Exynos 9810 przyniesie duży wzrost wydajności względem poprzednika, ale także nowe funkcjonalności, które pozwolić mogą na jego wykorzystanie poza urządzeniami mobilnymi

Wyższa wydajność i zwiększenie szybkości to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania ten układ, ponieważ zastosowano tu także bazującą na sieci neuronowej technologię głębokiego uczenia oraz wzmocniono zabezpieczenia. Przekładać ma się to na dokładniejsze rozpoznawanie ludzi oraz obiektów na zdjęciach, co przydać może się do szybszego wyszukiwania obrazów lub ich kategoryzowania lub też trójwymiarowego skanowania twarzy użytkowania za pomocą sensora głębi (wygląda więc na to, że Samsung szykuje odpowiedź na Face ID od Apple). Zaktualizowano również multiformatowy kodek (MFC) dla szybszego i efektywniejszego przetwarzania obrazów i danych wizualnych. Exynos 9810 otrzyma też podwójny ISP obsługujący do 4 sensorów, w tym np. podwójny aparat tylny oraz kamerkę przednią wraz ze skanerem tęczówki. Samsung chwali się, że elementy te przełożą się na efektywniejszą stabilizację wideo do rozdzielczości 4K, lepsze fotografie przy słabym oświetleniu i odtwarzanie filmów 4K w 120 kl./s. Exynos 9810 znajduje się już w masowej produkcji i powinien zadebiutować wraz ze smartfonami Galaxy S9 i S9+ jeszcze w tym kwartale.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zapowiada Exynosa 9810 - układ, który trafi do Galaxy S9

 0