Samsung zapowiada SSD dla next-genowych konsol

Samsung zapowiada SSD dla next-genowych konsol

Od kilku miesięcy trwa budowanie hype’u na next geny, w tym oczywiście PlayStation 5 od Sony. Jedną z kluczowych nowości, jakie otrzymać ma nowa konsola Japończyków, będzie dysk SSD nowej generacji, który zdaniem twórców przełoży się nawet na dziesięciokrotne skrócenie czasów wczytywania gier. Okazuje się, że producentem nośników danych do PS5 może być Samsung, a tak przynajmniej wynika z prezentacji koreańskiego giganta na Samsung SSD Forum 2019, która odbyła się w Tokio w ubiegłym tygodniu. W trakcie swojej konferencji firma przyznała, że pracuje nad nowym rozwiązaniem SSD NVMe, które będzie idealnie nadawało się do konsol do gier. Co prawda nazwa PS5 nie padła bezpośrednio ze sceny, ale Samsung zaprezentował slajd z obecną konsolą Japończyków, na którym podkreśla, że opóźnienia w czasie wczytywania z HDD powodują brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem i zwiększają lag, dlatego SSD jest potrzebny do właściwej rozgrywki.   

Producentem nośników danych do PS5 może być Samsung, a tak przynajmniej wynika z prezentacji koreańskiego giganta na Samsung SSD Forum 2019.  

Cała akcja może być tylko próbą nacisku zarówno na Sony, jak i Microsoft, by ci sięgnęli po jego SSD, ale wydaje się, że bezpośrednie wskazanie na PS4 sugeruje, że przynajmniej PS5 wykorzystywać będzie technologię Samsunga w tym zakresie. Twórcy obu konsol podkreślają, że bardzo duży nacisk w next-genach kładą na wyeliminowanie i ograniczenie czasów wczytywania, co także podkreślał Samsung w trakcie swojej prezentacji, wymieniając ten element jako główną korzyść z przesiadki na SSD. Co ciekawe, Google ze swoją Stadią celuje natomiast w całkowicie porzucenie loadingów za sprawą wykorzystania chmury, która wczytuje i streamuje dane w tle. Postawienie na hardware’owe (lokalne) rozwiązanie ma jednak swoje przewagi, ponieważ uniezależnia nas od działania serwerów.

Samsung na obecną chwilę nie podzielił się żadnymi konkretnymi liczbami i danymi odnośnie dysku, który trafić miałby do przyszłorocznych konsol, ale spodziewamy się, że bazować będzie on na interfejsie PCIe 4.0, tym bardziej, że pod maską PS5 i Xbox Scarlett znajdziemy komponenty AMD, czyli CPU Zen 2 i GPU Navi, które także obsługują ten standard. Ciekawe jednak, jak przesiadka na SSD wpłynie na cenę nowych konsol, ponieważ high-endowy nośnik półprzewodnikowy o pojemności 1 TB kosztuje zdecydowanie więcej niż jego odpowiednik HDD. Samsung może jednak zaproponować bardzo korzystne stawki, ponieważ zabezpieczenie takiego kontraktu na lata to bardzo intratny interes dla każdego producenta.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zapowiada SSD dla next-genowych konsol

 0