Samsung zapowiedział pierwszy dysk Z-SSD - odpowiedź na Intel Optane

Samsung zapowiedział pierwszy dysk Z-SSD - odpowiedź na Intel Optane

Samsung w ostatnim czasie koncentruje się na premierach nowych nośników danych typu SSD i w ubiegłym tygodniu doczekaliśmy się premiery dysków z serii 860 EVO i 860 PRO, a teraz koreański gigant zapowiedział swój pierwszy produkt Z-SSD bazujący na technologii Z-NAND, która stanowić ma bezpośrednią odpowiedź na 3D XPoint od Intela.

SZ985 to wysokowydajny dysk SSD typu NVMe, który stworzony został z myślą profesjonalnym zastosowaniu w zakresie serwerów i HPC. Zastosowanie pamięci Z-NAND pozwoliło Samsungowi na osiągnięcie dziesięciokrotnie wydajniejszego odczytu komórki w porównaniu do 3-bitowych układów V-NAND, które wykorzystywane są w konsumenckich dyskach firmy. Poza tym, nośniki Z-SSD otrzymały także 1,5 GB pamięci DRAM typu LPDDR4 oraz wysokowydajny kontroler, co przekładać ma się na nawet 1,7x szybszy losowy odczyt danych w porównaniu do odpowiedników SSD stawiających na pamięci V-NAND. Jednym z priorytetów Samsunga była także redukcja opóźnień i w przypadku 800 GB modelu Z-SSD udało się je zmniejszyć do 16 mikrosekund, co jest o 5 razy lepszym wynikiem niż w przypadku dysku SSD NVMe PM963.

Technologia Z-NAND stanowić ma bezpośrednią odpowiedź Samsunga na pamięci 3D XPoint od Intela, ale produkty Niebieskich są już dostępne na rynku konsumenckim, więc koreański gigant musi się spieszyć

Biorąc pod uwagę, że SZ985 to typowo profesjonalne dyski, muszą być one także bardzo wytrzymałe i koreański producent obiecuje 30 DWPD (zapisywanie całej przestrzeni nośników 30 razy dziennie) przez 5 lat, co daje całkowicie możliwość zapisania 42 petabajtów. Przekłada się to na ok. 8,4 mln 5 GB filmów Full HD w okresie 5 lat. Wskaźnik MTBF wynosi zaś dwa miliony godzin i choć sama liczba robi wrażenie, to jednak niewiele mówi, ponieważ nie wiemy jakim obciążeniom Samsung poddawał dysk w czasie tego testu. Dyski SZ985 dostępne są w dwóch pojemnościach - 240 GB oraz 800 GB. Ich losowy odczyt danych wynosi 750 000 IOPS, a zapis do 170 000 IOPS. Porównując te osiągi do Intel Optane P4800X zauważymy, że o ile odczyt jest tu szybszy (750K vs 550K), tak zapis wypada wyraźnie słabiej (175K vs 550K). Samsung nie podał ceny swoich nowych produktów, ale trzeba pamiętać, że te skierowane są do dużych centrów danych. Z naszego punktu widzenia SZ985 traktować możemy jako pierwszy krok w kierunku konsumenckich dysków Z-SSD, które powinny zadebiutować jeszcze w tym roku.     

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zapowiedział pierwszy dysk Z-SSD - odpowiedź na Intel Optane

 0