SAP nadal wspiera rosyjskie przedsiębiorstwa i organizacje rządowe w obliczu szalejącej wojny na Ukrainie. Niemiecki gigant oprogramowania sprzedał systemy dla przedsiębiorstw Sbierbankowi, Aeroflotowi i innym rosyjskim firmom, ale pomimo powszechnie potępianej inwazji na Ukrainę nadal wspiera takie instalacje.
W oświadczeniu wydanym w minionym tygodniu dyrektor generalny SAP Christian Klien powiedział: „Będziemy nadal obsługiwać naszych obecnych klientów w zakresie naszych zobowiązań wynikających z umów oraz w zakresie, w jakim pozwolą na to sankcje i ograniczenia kontroli eksportu, ale nie będziemy przyjmować nowych zamówień ani zabiegać o nowe zlecenia". SAP dostosuje się do ograniczeń eksportu nakładanych na Rosję, ale nic więcej. Oświadczenie to jest bezpośrednim apelem wicepremiera Ukrainy Mychajła Fiodorowa o zaprzestanie wspierania przez SAP rosyjskich organizacji, a także sprzedaży oprogramowania. „Dziękujemy SAP za wstrzymanie sprzedaży w Rosji. To jednak nie wystarczy! Armia krwawego najeźdźcy nadal zabija naszą cywilną ludność. Prosimy o zaprzestanie wspierania produktów SAP, dopóki rosyjskie czołgi i rakiety zaatakują Ukrainę” – nawoływał na Twitterze.
SAP nie zamierza rezygnować z obecnie trwających zleceń od rosyjskich firm. Oracle i Microsoft, którzy mają liczne zamówienia m.in. od Sbierbank i Aeroflot odmówili odpowiedzi na temat obecnych wdrożeń.
Thank you @SAP for stopping sales in Russia. But this is not enough! Bloody invader’s army continues to kill our civil population. We ask you to stop support of SAP products, as long as Russian tanks and missiles attack Ukraine!
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) March 3, 2022
W 2018 r. SAP poinformował, że Sberbank wdrożył swoje oprogramowanie SuccessFactors HR dla 23 000 pracowników, co jest największym ukończonym projektem chmury w Rosji, według największej firmy programistycznej w UE. Sbierbank jest w większości własnością państwa rosyjskiego. Aeroflot, wiodąca linia lotnicza w Rosji, poinformowała, że w 2012 roku wdraża szereg systemów SAP, w tym platformę SAP HANA. SAP odmówił potwierdzenia, że zakończył obsługę tych konkretnych instalacji.
Odpowiedzi o wsparcie dla istniejących wdrożeń odmówiło również Oracle, które sprzedało 170000 licencji systemu Siebel CRM dla Sbierbanku. Microsoft, który w zeszłym roku był na etapie wdrożeń usług w chmurze Azure i Power Bi dla rosyjskich gigantów jak sieć sklepów Magnit, również nie udzielił odpowiedzi o sytuację z obecnymi klientami. W grudniu 2020 r. Microsoft oświadczył, że współpracował z Sbierbankiem w celu opracowania systemu sztucznej inteligencji, który, jak twierdził, uczy „robotów manipulowania obiektami fizycznymi o niestabilnym kształcie w prawie taki sam sposób, jak ludzie”.
Zobacz także:
- Rosja wstrzymuje dostawy silników rakietowych do USA. "Niech latają na miotłach..."
- OLX Dla Ukrainy - nowa kategoria w serwisie ogłoszeniowym dostępna za darmo
- Google, Microsoft, Apple i Mozilla łączą siły, by zapewnić lepsze działanie przeglądarek
Pokaż / Dodaj komentarze do: SAP odmawia zakończenia działalności w Rosji. Microsoft i Oracle milczą...